Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doktor se o finále musel porvat

26 2000
S y d n e y - V dramatickém finiši si musel kanoista Martin Doktor uhájit přímý postup do sobotního finále olympijského závodu na kilometrové trati, další české lodi postoupily pouze do semifinálových jízd. Rychlostní kanoisté dnes na umělém vodním kanálu v Penrithu na okraji Sydney konečně vystřídali veslaře, a hned první rozjížďky přinesly velké překvapení. Na rozdíl od Doktora si nezajistil přímý postup do finále dvojnásobný mistr světa z loňského roku Rus Opalev, který skončil až šestý a musí do semifinále.

"Ukázalo se, že jsme na olympiádě, kde se jede naplno i rozjížďka," konstatoval Martin Doktor. Obhájce dvou zlatých medailí z Atlanty se zapotil víc než by si před závodem dokázal připustit. Jednak se při jeho rozjížce poprvé a zatím naposledy dnes objevilo sluníčko, ale především se na trati tvrdě bojovalo o finále.

Hned za startem se všem ztratil Němec Dittmer, ale protože byla ve hře celkem tři postupová místa, soustředil se český kanoista na udržení druhého příčky. "Rozjížďky nikdy nejezdím úplně na doraz, jde jen o postup, a tak jsem si hlídal pozici a šetřil si síly na závěr," řekl Doktor. A nakonec byl rád, že mu do finiše dost sil skutečně zbylo. Za ním totiž začali finišovat Nor Frederiksen s Francouzem Le Leuchem, a oba se na Doktora nebezpečně dotahovali.

Cílová meta však přišla pro českého kanoistu v pravý čas, a tak se neopakovala senzace z předešlé rozjížďky, v níž Rus Opalev dojel až šestý. Suverén loňské sezony ještě v polovině závodu vedl, ale pak začal zpomalovat a na závěrečných 250 metrech zajel ze všech závodníků nejslabší čas. "Snad nejde o žádnou taktiku, to není jeho styl," říká si Martin, stejný názor má i jeho otec a trenér Josef Doktor: "Účast v semifinále mu sebere dost sil, nevěřím, že by tam šel úmyslně."

Oba mluví o tom, že se výrazně vyrovnala světová špička. "V Atlantě to bylo úplně o něčem jiném, tam bylo kvalitních soupeřů mnohem méně. Tady může získat medaili kdokoliv z finalistů," domnívá se Martin Doktor. "Jenže rozjížďky toho o skutečné formě moc nenapoví, tam se jede jenom na postup. Teprve ve finále půjde o všechno," doplňuje trenér.

Pohoda ani vítězné myšlenky však z Doktorových příliš nesálají, průběh kvalifikace a především Dittmerův vynikající čas 3:53,962 nejspíš oba trochu znervóznil. "Nechtěl jsem s ním jet nadoraz," přiznal závodník. Jeho přemožitel však čekal větší boj: "Myslím, že ve finále uvidíme jiného Doktora, než v rozjížďce, ale já se také ještě mohu zlepšit," slibuje Dittmer.

Ostatní reprezentanti musí do semifinále
Vodáci se v den svých prvních jízd museli vypořádat s hodně proměnlivém počasí. Doktora a kajakáře Zárubu v devět hodin ráno hřálo sluníčko, deblkanoisté a deblkajakáři už jeli pod zataženou oblohou a čtyřkajak cestou promokl do poslední nitky.

"Jsme tílkové typy, zima nám nevadí," říkal po dojezdu deblkanoí Jan Břečka, který společně s Petrem Procházkou dojel šestý. Dlouho byli poslední, zpočátku dokonce s velkou ztrátou, ale ve finiši předstihli alespoň loď z Kazachstánu. "Nominaci jsme si vyjeli na poloviční trati, ale když už jsme tu byli, tak jsme se mohli přihlásit i na kilometr. Chtěli jsme zkusit vyvézt se na vlně za Ukrajinci, a pak se pokusit je ve finiši předstihnout, jenže oni se vezli na vlně Rumunů, a s tím se nedalo nic dělat," říkal 36letý kanoista. V zítřejší jízdě na 500 metrů si však věří více. "Cítíme se ve formě," říká Procházka.

Na přímý postup si věřili členové čtyřkajaku Leština, Hottmar, Holubář, Polívka, kteří po pomalém startu ostře finišovali, ale skončili až čtvrtí. "V tréninku jezdíme dobře, jsme vyrovnaní, a cítíme se lépe než v Atlantě," říká Jiří Polívka, který věří, že na druhý pokus si finále vybojují.

Do semifinále půjdou se stejným úkolem i kajakář Záruba, který byl ve své rozjížďce šestý, a deblkajak Andrlík - Souček (5.).

1000 m, rozjížďky:
C1:
I. 1. Balceiro (Kuba) 3:55,12, 2. Giles (Kan.) 3:55,39, 3. Páleš (SR) 3:58,03, II. 1. Dittmer (Něm.) 3:53,96, 2. Doktor (ČR) 3:55,21, 3. Frederiksen (Nor.) 3:55,37.

C2: I. 1. Kovalev, Kostoglod (Rus.) 3:37.16, 2. Mascato, Bea (Šp.) 3:37.69, 3. Gajownik, Baraszkiewicz (Pol.) 3:39.31. II. 1. Pricop, Popescu (Rum.) 3:37.34, 2. Novak, Pulai (Maď.)  3:38.49, 3. Rojas, Pereira (Kuba) 3:38.97... 6. Prochazka, Břečka (ČR) 3:50.60.

K1: I. Liwowski (Něm.) 3:36,40, II. Holmann (Nor.) 3:36,56... 3. Kužel (SR) 3:38,89, III. Tranum (Dán.) 3:35,84, IV. Kolganov (Izr.) 3:35,48... 6. Záruba (ČR) 3:40,731.

K2: I. 1. Rossi, Bonomi (It.) 3:14.31, 2. Oscarsson, Nilsson (Švéd.) 3:15.10, 3. Riszdorfer, Baca (Slov.) 3:16.85... 5. Souček, Andrlík (ČR) 3:20.76. II. 1. Bartfai, Vereb (Maď.)      3:13.67, 2. Ihle, Winter (Něm.) 3:14.63, 3. Amir-Tahmasseb, Aubertin (Fr.) 3:14.83.

K4: I. 1. Maďarsko 2:58.09, 2. Rusko 2:59.76, 3. Poland 3:00.16. II. Německo 2:59.47,  2. Slovensko 3:00.95, 3. USA 3:01.36, 4. Česko (Leština, Hottmar, Holubář, Polívka) 3:02.05.

Britský kanoista Stephen Train skončil ve vodě po projetí cílem rozjížďky závodu na tisíc metrů, kde se svým partnerem Andrewem Trainem marně bojoval o třetí místo a přímý postup do fináleDalší z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...Najdete na iDNES.cz