Doktor vyhrál semifinále a postupuje

25 2004
Atény - Martin Doktor nebude chybět ve finále olympijského závodu rychlostních kanoistů na tisíc metrů. Středeční semifinále vyhrál a do bojů o medaile postoupil z prvního místa. Nechal tak zapomenout na pondělní nepříliš povedenou rozjížďku, kdy zaváhal na startu a o přímou účast ve finále přišel.

Na kanále ve Schinias nejlépe odstartoval domácí Řek Andreas Kiligkaridis, ale v polovině trati již vedl Doktor.

Dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty v závěru odrazil nápor Maďara Attily Vajdy a uhájil první pozici. Ze třetího místa do finále postoupil slovenský reprezentant Marián Ostrčil.

"Tak pánové, koukejte, něco jsem vám přivezl," hlásil Doktor v cíli českým žurnalistům a ukazoval na pádlo. Na jeho tyči měl namotaných několik řas a chaluh.

"Vezu to od dvěstěpadesátky," řekl, ale naštěstí se mu tráva nenamotala na list pádla. "To by bylo o dost horší," upozornil.

Že trochu zkazil start, stejně jako v rozjížďce, neřešil. "Chtěl jsem hlavně chytnout dobré tempo," přiblížil svou taktiku.

Jel na první místo i kvůli sebevědomí. "Ale také zejména proto, abych měl dobrou dráhu pro finále," prohlásil. V boji o medaile ho tak čeká třetí nebo sedmá dráha.

"Zpočátku jsem jel s tím Řekem a věděl jsem, že to přepálil, že to nevydrží," vykládal. První zrychlení si připravil na 350 metrech. "Jel jsem to na jistotu, nebylo to úplně na plný pecky," přiznal.

K jasnému postupu mu stačil čas 3:51,812 minuty. V rozjížďce byl druhý, a proto nepostoupil do finále přímo.

"Tam to nevadí, to nic neřeší, horší by bylo, kdybych to pokazil dneska," uvedl Doktor. Krátce před cílem zabral a druhému Maďaru Vajdovi ujel. "Sto metrů před cílem jsem za to vzal, bylo to v pohodě," doplnil.

Zatímco kanoista Ostrčil se nečekaně do finále na kilometru probojoval, další dvě slovenské lodi neměly nárok. Kajakář Róbert Erban skončil ve svém semifinále šestý a od postupu jej dělily téměř tři a půl sekundy, deblkanoe Peter Páleš, Daniel Biksadský skončila mezi osmičkou semifinalistů předposlední.

Favorité mezi čtyřkajaky Slováci Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik
Vlček a Juraj Bača postoupili v pondělí rovnou do finále.

Stejný názor měl i jeho kouč Josef Doktor. "Jel výborně takticky, nemohl za to vzít hned o začátku, na to byly moc velké vlny," řekl ČTK otec Doktor. Mluvil s Bulharem Atanasovem, který si prý při razantní jízdě nacákal vodu do lodi.

"Martin jel v klidu, ani ten start nebyl až tak špatný," nenašel žádnou velkou chybu. "Ve finále se musí poprat," dodal.

Výsledky - 1000 m:
Muži:
C1 - semifinále:
1. Doktor 3:51,812, 2. Vajda (Maď.) 3:52,236, 3. Ostrčil (SR) 3:53,820.

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...Najdete na iDNES.cz