Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doping a podvody. I to patří k paralympiádě

Na paralympiádě v Pekingu už se objevily čtyři dopingové prohřešky. | foto: Profimedia.cz

12 2008
Přestáli těžké životní krize. Našli odvahu bojovat, objevili novou motivaci. Zasloužili si obdiv všech. Tak proč tedy nyní podvádějí? Po šesti olympionicích a pěti koních uvázli nyní v síti dopingových kontrol v Pekingu i čtyři paralympici. Zatím čtyři...

"Nepřekvapilo mě to. I když ve společenství paralympiků je doping snad ještě smutnější než v běžném sportovním prostředí," konstatuje Jan Chlumský, šéf Českého antidopingového výboru. Paralympijský vítěz, cyklista Jiří Ježek, podotýká: "Každý z paralympiků prošel v životě nějakou těžkou situací a měl by si vážit svého těla. Neničit ho látkami, které jsou zbytečné. Nepodvádět sebe sama." Přesto se tak děje.

 

. Jan Chlumský

"Někteří vidí ve sportování jedinou seberealizaci. Ale aby si ničili zdraví víc, než ho zničené mají, to je absurdní."

V porovnání se 4 770 testy, které komisaři provedli na olympiádě, je těch paralympijských nyní téměř pětkrát méně. Odhalení podvodníci však přibývají s každým dnem.

Nejnověji byli z užívání steroidů usvědčeni vzpěrači: Sissoko z Mali a Osmanovová z Ukrajiny, stejně jako předtím Pákistánec Butt. "Steroidy na zvýšení svalové síly, to je stejná klasika jako u zdravých vzpěračů," říká Chlumský.

Německému basketbalistovi na vozíku Ahmetu Coskunovi naopak při předsoutěžním testu prokázali zakázané diuretikum finasterid. Hájil se, že látka pronikla do jeho těla z přípravku proti vypadávání vlasů.

"Neměl jsem ponětí, že je v tom něco zakázaného." Chlumský souhlasí, že takové prostředky skutečně finasterid obsahují. "Podobný nález měl kdysi i fotbalista Romário." Jenže zároveň mohou diuretika maskovat užití nedovolených podpůrných prostředků. Proto jsou ve sportu zakázána.

V Pekingu přibyly paralympikům i mimosoutěžní testy a testy na krevní doping. Mají zamezit i nebezpečné praktice zvané "přetlak", kterou provozují někteří sportovci se zraněním míchy. Úmyslně si způsobují extrémní bolest ve spodní polovině těla, obzvlášť v oblasti močového měchýře. Spouštějí tak fyzickou reakci, která zvýší krevní tlak a přinese jim soutěžní výhodu, protože do svalů se jim dostane více kyslíku.

"Někteří postižení mají posunutou psychiku a ve sportování vidí jedinou seberealizaci. Proto jdou za úspěchem za každou cenu. Ale aby si někdo ničil zdraví víc, než ho zničené má, to je absurdní," říká Chlumský.

Ačkoli finanční motivace není taková jako u zdravých profesionálů, hraje také roli. "V sázce je mnohem víc než dřív. Medaile z paralympiády nám mohou zaručit i vládní dotaci," podotkla kanadská handicapovaná tenistka Sarah Hunterová.

Čeští paralympici mají v historii na svém dopingovém kontě jediný pozitivní případ z roku 1992. "Ale je fakt, že u nás doma provádíme minimum kontrol, ne více než deset ročně," přiznává Chlumský.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze