Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doping, to je dávný "pomocník" sportu

3 2004
Praha - Že je doping neduhem moderního sportu? Nevěřte tomu. Doping provází sport už dávno. Mnohem déle, než byste čekali. Už ve starověkém Řecku pojídali atleti při olympiádách zvířecí varlata. Ne kvůli zvláštnímu apetytu, ale kvůli testosteronu, který jim pomáhal k lepším výkonům. Jen o něco méně bizarní způsob zvolil vítěz olympiády z roku 1904, maratonec Thomas Hicks.

Pomáhal si strychninem s brandy. Málem ho to stálo život.

Na olympijských hrách 1936 v Berlíně byl domácím sportovcům cíleně podáván testosteron. Ten samý hormon byl během druhé světové války dodáván vojákům německé armády.

Politika pak vůbec sehrála důležitou roli v dějinách dopingu. Během "studené války" byl doping podporován přímo státem, to platilo především o Sovětském svazu a NDR.

V roce 1963 přijal Mezinárodní olympijský výbor pravidlo o zákazu dopingu. Prvním pozitivně testovanýma diskvalifikovaným olympionikem byl Švéd Liljenwall v roce 1968. Pykal za alkohol.

Na poslední olympiádě v Sydney byli za doping potrestáni hned tři olympijští vítězové.

Přesto "největší rybou" v sítích dopingových komisařů zůstává kanadský sprinter Ben Johnson, jenž v roce 1988 v Soulu vyhrál závod na 100 metrů, dokonce v novém světovém rekordu. Po pozitivním testu na stanozolol přišel jak o zlato, tak o úctu fanoušků.

Autoři: ,


Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz