Doping, to je dávný "pomocník" sportu

3 2004
Praha - Že je doping neduhem moderního sportu? Nevěřte tomu. Doping provází sport už dávno. Mnohem déle, než byste čekali. Už ve starověkém Řecku pojídali atleti při olympiádách zvířecí varlata. Ne kvůli zvláštnímu apetytu, ale kvůli testosteronu, který jim pomáhal k lepším výkonům. Jen o něco méně bizarní způsob zvolil vítěz olympiády z roku 1904, maratonec Thomas Hicks.

Pomáhal si strychninem s brandy. Málem ho to stálo život.

Na olympijských hrách 1936 v Berlíně byl domácím sportovcům cíleně podáván testosteron. Ten samý hormon byl během druhé světové války dodáván vojákům německé armády.

Politika pak vůbec sehrála důležitou roli v dějinách dopingu. Během "studené války" byl doping podporován přímo státem, to platilo především o Sovětském svazu a NDR.

V roce 1963 přijal Mezinárodní olympijský výbor pravidlo o zákazu dopingu. Prvním pozitivně testovanýma diskvalifikovaným olympionikem byl Švéd Liljenwall v roce 1968. Pykal za alkohol.

Na poslední olympiádě v Sydney byli za doping potrestáni hned tři olympijští vítězové.

Přesto "největší rybou" v sítích dopingových komisařů zůstává kanadský sprinter Ben Johnson, jenž v roce 1988 v Soulu vyhrál závod na 100 metrů, dokonce v novém světovém rekordu. Po pozitivním testu na stanozolol přišel jak o zlato, tak o úctu fanoušků.

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...Najdete na iDNES.cz