Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Doping v Turíně? Vězení nehrozí

30 2006
Řím - Kompromisem skončilo několikaměsíční jednání o dopingových kontrolách na olympijských hrách v Turíně mezi zástupci italské vlády a Mezinárodního olympijského výboru. Ministr sportu Mario Pescante oznámil, že se obě strany dohodly na dočasném dvouměsíčním moratoriu na přísné italské zákony, podle nichž je i užívání dopingu trestným činem.

Podle Pescanteho, jenž zároveň zmocněncem pro turínskou olympiádu, budou sice zákony nadále platit, jak však už v prosinci slíbil, sportovce nikdo za případný pozitivní test zatýkat nebude.

Kontroly účastníků olympiády zůstanou v pravomoci MOV, Světové antidopingové agentury WADA a organizačního výboru turínských her. Závazný přitom bude seznam zakázaných látek podle kodexu WADA.

"Jednání byla zdlouhavá, myslím ale, že teď mohou být všichni spokojeni," řekl dnes Pescante novinářům.

O platnost italského antidopingového zákona se před dvěma týdny rozhořel ostrý spor mezi ministrem zdravotnictví Franceskem Storacem a italským olympijským výborem. Storace požadoval naprosté dodržování zákona i při sportovním svátku a trval na tom, že jeho úřad bude provádět dopingové zkoušky i během her.

Pohrozil také nasazením policie. Nakonec ale ministerstvo zdravotnictví ustoupilo od snahy prosadit zvláštní dekret, který by mu dával v otázce dopingových kontrol poslední slovo. "Ministr se rozhodl zmrazit dekret od 1. února do 31. března," řekl náměstek ministra zdravotnictví Cesare Cursi agentuře Reuters.

Za to získalo ministerstvo právo mít svého zástupce v komisi MOV a WADA, která bude na testování sportovců dohlížet.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze