Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Dopingová obvinění poznamenala úvod her

10 2006
Turín - Giovanni Zotta není v Turíně populární. Představitel italského ministerstva zdravotnictví málem pokazil slavnostní zahájení olympijských her. Uvedl totiž, že v předolympijských testech bylo několik sportovců pozitivně testováno na zakázaný hormon EPO, což Mezinárodní olympijský výbor dementoval.

Giovanni Zotta agentuře Reuters řekl, že mělo několik sportovců pozitivní nález na EPO, což je krevní doping.

Zřejmě však měl na mysli jen zvýšenou hladinu červených krvinek, po němž následuje pouze pětidenní zákaz závodění. To ve čtvrtek postihlo na ZOH osm běžců na lyžích a v minulém týdnu při Světovém poháru i českého reprezentanta Dušana Kožíška.

Zottu dosadilo italské ministerstvo zdravotnictví jako svého představitele do antidopingových komisí MOV a WADA, které mají spolu s olympijským výborem v pravomoci testovat olympioniky.

Původně chtěla provádět kontroly také italská vláda, nakonec však Mezinárodnímu olympijskému výboru a Světové antidopingové agentuře ustoupila.

Zotta přesné číslo údajně přistižených sportovců s nálezem EPO ani jejich jména neuvedl. Po popření jeho slov ze strany MOV už nebyl k zastižení.

Erythropoietin zvyšuje zakázanou cestou počet červených krvinek v těle a tím zlepšuje okysličování, což se projeví zejména ve vytrvalostních sportech. Za jeho užití následuje dvouletý zákaz činnosti.

Zvýšenou hladinu hemoglobinu může vyvolat jen pohyb ve vyšší nadmořské výšce a přistižený sportovec dostane jen takzvanou ochrannou dobu na pět dnů v zájmu zachování zdraví.

MOV kontroluje účastníky her v Turíně již od otevření vesnice 31. ledna a ve čtvrtek na tiskové konferenci informoval o tom, že z dosud analyzovaných 101 vzorků nebyl pozitivní ani jeden.

Autoři: ,


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze