Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Dopingové testy Rakušanů byly negativní

Wolfgang Rottmann - Rakouský biatlonista Wolfgang Rottmann. | foto: Reuters

24 2006
Turín - Výsledky dopingových testů deseti rakouských sportovců jsou negativní. Reprezentanti museli podstoupit mimořádné zkoušky po policejní razii. Podle Mezinárodního olympijského výboru ale kauza nekončí. Turínské státní zastupitelství začalo vyšetřovat Wolfganga Pernera, biatlonista patří k hlavním podezřelým.

Šestice běžců na lyžích a čtyři biatlonisté odevzdali vzorky při společném zátahu karabiniérů a komisařů MOV v penzionech rakouské výpravy.

"To je pro nás velmi dobrý výsledek," řekl s úlevou agentuře Reuters předseda Rakouského olympijského výboru Leo Wallner.

Mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Giselle Daviesová ale upozornila, že kauza, kterou vyvolala přítomnost kontroverzního kouče Waltera Mayera v dějišti her, nekončí.

"MOV bere tuto záležitost nesmírně vážně a udělá vše, co je v jeho silách, aby vnesl do událostí posledních dnů světlo."

Šéf MOV Jacques Rogge v minulých dnech slíbil sestavení vyšetřovací komise. Rakušany ani negativní testy nemusejí uchránit od trestů, Rogge už naznačil, že k disciplinárnímu postihu nepotřebuje MOV prokázat zakázané látky v těle.

Distanc může přijít i na základě pokusu o užití nebo jen držení nedovolených prostředků.

"Nikdy jsme neřekli, že se tu jedná o dopingové případy. Existuje ale jasné podezření, že tu došlo k porušení pravidel o dopingu," uvedl Arne Ljungqvist, předseda lékařské komise MOV.

Testy měly být jen součástí rozsáhlé akce. Italské úřady dnes informovaly, že při razii zajistily dostatek důkazních materiálu k tomu, aby zahájily proti Rakušanům vyšetřování. Francouzskému magazínu L'Équipe to dnes řekl státní zástupce Ciro Santoriello.

Rakouská veřejnoprávní televize ORF zároveň informovala, že turínské státní zastupitelství začalo vyšetřovat biatlonistu Wolfganga Pernera, který patří k hlavním podezřelým.

Televize to uvedla s tím, že Perner byl tím, kdo při razii italské policie v penzionech běžců a biatlonistů vyhodil z okna ubytovny v San Sicariu tašku s předměty a prostředky, které mohly sloužit k dopingu.

Pernerovi hrozí žaloba kvůli podezření z dopingu, sportovec sám dosud nepotvrdil, že by proti němu Italové zahájili vyšetřování. Perner společně s kolegou z reprezentace Wolfgangem Rottmannem opustili po razii karabiniérů a komisařů MOV dějiště her.

Za to byli posléze vyloučeni z národního týmu, zástupci rakouského lyžařského svazu později připustili, že oba závodníci možná na olympiádě používali nedovolené metody ke zvýšení výkonnosti.

Po zprávě o negativních výsledcích testovaných Rakušanů podrobil sportovní ředitel rakouského svazu lyžařů Markus Gandler ostré kritice jak olympijský výbor své země, tak i MOV a WADA.

Národní olympijský výbor byl podle něj zodpovědný za Mayerovu účast v Turíně, po MOV chce především rehabilitaci závodníků.

Gandler dokonce vyslovil přání, aby se opakovaly štafetové závody v běhu i v biatlonu, před jejichž startem prý byli rakouští závodníci vyvedeni z psychické rovnováhy policejní razií.

"Většina týmu, pokud ne celý, byl shledán nevinným," řekl Gandler. Podle něj přišli Rakušané o dvě možnosti získat olympijskou medaili.

"Kvůli razii se dostali běžci před závodem do postele nejdřív ve dvě ráno, přitom měli stejně jako o dva dny později biatlonisté absolutní medailové ambice. Žádám rehabilitaci. Mají-li tyto hry být označeny za férové, požaduji přinejmenším vysvětlení od MOV nebo WADA," pokračoval Gandler.

Upozornil, že rakouští sportovci nebyli při dopingu přistiženi, na rozdíl třeba od ruské biatlonistky Pylevové.

"Přeji si opakování závodů," řekl funkcionář.  Státní zástupce Santoriello však zopakoval, že chování rakouských sportovců při razii bylo velmi podezřelé.

"Představte si: policie vstoupí do pokoje, rozsvítí a sportovci první, co udělají, sáhnou po lahvích a začnou pít. Měli je tam připravené a pořád jenom pili. Litr, půl druhého," řekl Santoriello v narážce na údajnou snahu sportovců o zředění krve.

"Ani jinak se nechovali korektně. Jeden se pokusil vzít si zpátky zabavené věci, další zase vyhodil tašku z okna. To je podezřelé, ne?" dodal s tím, že vyšetřování v Itálii bude uzavřeno odhadem za pět, šest měsíců. Teprve pak prý bude možné předat materiály MOV.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze