Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopingoví hříšníci chystají protiútok

16 2004
Lausanne - Maďarský diskař Róbert Fazekas a řecký vzpěrač Leonidas Sampanis se jen tak nechtějí vzdát zlatých olympijských medailí, o které kvůli prohřeškům proti dopingovým pravidlům přišli. Oba se proti verdiktům Mezinárodního olympijského výboru odvolali k mezinárodní sportovní arbitráži v Lausanne. Požadují vrácení cenných kovů.

Fazekas sice vyhrál olympijskou soutěž, po kontroverzním průběhu dopingového testu si však zlatou medaili na krk nepověsil. Oficiálním důvodem byla skutečnost, že nedokázal poskytnout dostatečné množství vzorku moči. Sampanis pak o svůj bronz přišel po pozitivním nálezu na anabolický steroid testosteron.

Nápravy údajné křivdy a dodatečného přidělení medaile se domáhá i kanadská gymnastická federace. Ta od arbitráže požaduje bronzovou medaili za přeskok pro Kylea Shewfelta.

Kanadský reprezentant, jenž v Aténách získal zlato v prostných, ve finále přeskoku obsadil čtvrté místo se ztrátou třinácti tisícin bodu na třetího Mariana Dragulescua. Podle kanadských funkcionářů známka rumunského gymnasty, který neustál dopad u druhého skoku, neodpovídala pravidlům.

Nejvyšší instance pro posuzování sportovních kauz má na stole i dva dřívější případy snahy o dodatečné získání olympijských medailí. Korejští funkcionáři se odvolali proti výsledkům mužského gymnastického víceboje, v němž jejich reprezentant Jang Te-jong kvůli chybě rozhodčích místo zaslouženého zlata získal jen bronz.

Mezinárodní gymnastická federace sice pochybení arbitrů při stanovování výchozí známky přiznala a rozhodčí potrestala, výsledky olympijské soutěže však nezměnila. Z olympijského vítězství se tak radoval Američan Paul Hamm.

Na arbitráž se obrátili i brazilští činovníci požadující udělení druhé zlaté medaile maratonci Vanderlei de Limovi.

Brazilský vytrvalec sedm kilometrů před cílem vedl, pak ho však napadl bývalý irský kněz Cornelius Horan a strhl ho mezi diváky. Otřesený Jihoameričan si nakonec doběhl pro bronz.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze