Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Dopingoví komisaři do Vancouveru nepustili tři desítky sportovců

Vancouver 2010 - olympijské kruhy | foto: AP

11 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Třicet sportovců nemohlo přijet do Vancouveru na olympijské hry kvůli problémům s dopingem. Mezinárodní olympijský výbor chce zpřísnit kontrolu a hodlá se zaměřit i na lidi z doprovodu sportovců.

Bez bližších podrobností o jménech přistižených sportovců to uvedl Mark Adams, mluvčí Mezinárodního olympijského výboru. Odvolával se na informace Světové antidopingové agentury (WADA). "Informovali nás, že třiceti sportovcům zabránili ve startu na olympiádě," cituje Adamse agentura AFP.

Mezinárodní olympijský výbor převzal zodpovědnost za kontrolu sportovců 4. února a do této chvíle už odebral 407 vzorků moči a provedl 147 krevních zkoušek.

"Každý den jde někdo z českých sportovců na kontrolu," potvrdil mluvčí českých olympioniků Alexandr Kliment. "Včera bylo na testech jedenáct běžců a běžkyň a čtyři sdruženáři, celkově už odevzdalo vzorky asi 35 reprezentantů," dodal.

O pozitivních testech ve štábu české výpravy žádné informace nemají, ale zákaz startu rozhodně nikomu z reprezentantů od WADA nepřišel.

Pod přísnější kontrolou bude doprovod sportovců

Celkem by v průběhu olympiády mělo 35 laborantů otestovat okolo dvou tisíc vzorků, z toho 1600 vzorků moči a 400 krevních. Laboratoře hledají cestu, jak zjistit přítomnost zcela nových látek zneužívaných jako podpůrné prostředky.

Mezinárodní olympijský výbor ustavil komisi, která bude přísněji sledovat doprovod sportovců. "Chceme se podívat na trenéry, lékaře, technické pracovníky a podobně, aby veškerá zodpovědnost neležela jen na samotných sportovcích," řekl mluvčí MOV Adams. "Je evidentní, že dopující sportovci nejednají na vlastní pěst," dodal.Najdete na iDNES.czmobilní verze