Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopingový komisař: Podvodníci se přepočítali

25 2002
Praha - Za černou, ale ze svého pohledu rozhodně ne nečekanou tečku za olympijskými hrami označil šéf exekutivy Antidopingového výboru České republiky Jan Chlumský skandál, který zastínil poslední hodiny her v Salt Lake City. Tři totožné případy odhalení doposud nepříliš známého prostředku na dopingovém trhu, látky zvané darbepoetin, jsou pro něj jasným znamením, že kauza se netýká jen sportovců samotných, ale celých realizačních týmů.

Známějšímu erytropoetinu (EPO) velmi blízký darbepoetin byl zjištěn v tělech olympijských vítězů v běhu na lyžích Olgy Danilovové, Larissy Lazutinové a Johanna Mühlegga a na dopinkovém trhu je slovy Chlumského "horkou novinkou".

"Bohužel je vidět, že realizační týmy a jejich pomocníci neustále spekulují, jak komisaře a antidopingové laboratoře přelstít a předběhnout stupeň našeho poznání," řekl Chlumský.

Ačkoliv darbepoetin označil za horkou novinku, se kterou se prvně seznámil až po zveřejnění případu, nejnovější kauza ani počet hříšníků jej v nejmenším nepřekvapily. "Rozhodně mne to nezaskočilo. Dá se říct, že se jedná o masívní projev a nemyslím si, že tuto látku používali pouze tři sportovci," mínil Chlumský.

Podle něj nemají sportovci šanci uspět s obhajobou, že darbepoetin není jmenovitou součástí seznamu zakázaných prostředků jako třeba EPO. Jedná se totiž o analog erytropoetinu; jak chemickou stavbou, tak i farmakologickým účinkem. "A takové analogy jsou vysloveně zakázány," dodal Chlumský. Vysvětlil, že případy EPO a darbepoetinu nejsou z odborného hlediska krevním dopingem, jak se v médiích často objevuje.

"Krevním dopingem jsou klasické transfúze," upřesnil s tím, že ve zmíněných případech se jedná o klasické zneužívání podpůrných prostředků. Darbepoetin, obsažený v léku Anoresp užívaného při nemocech snižujících tvorbu krvinek, by podle něj měl být lépe prokazatelný než EPO, protože má vyšší účinnost. "Vydrží v těle delší dobu a je proto výhodnější pro dávkování," řekl Chlumský.

"Riziko odhalení je určitě vyšší. Hříšníci se asi přepočítali, že testy přímo na tuto látku již budou hotové. Ostatně celá řada odhalených případů bývá právě takovým přepočítáním se podvodníků, dopujících sportovců, nebo jejich rádců."

Johann Mühlegg v Salt Lake City dopoval

Autor:


Témata: Jan Chlumský
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze