Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopingový komisař: Podvodníci se přepočítali

25 2002
Praha - Za černou, ale ze svého pohledu rozhodně ne nečekanou tečku za olympijskými hrami označil šéf exekutivy Antidopingového výboru České republiky Jan Chlumský skandál, který zastínil poslední hodiny her v Salt Lake City. Tři totožné případy odhalení doposud nepříliš známého prostředku na dopingovém trhu, látky zvané darbepoetin, jsou pro něj jasným znamením, že kauza se netýká jen sportovců samotných, ale celých realizačních týmů.

Známějšímu erytropoetinu (EPO) velmi blízký darbepoetin byl zjištěn v tělech olympijských vítězů v běhu na lyžích Olgy Danilovové, Larissy Lazutinové a Johanna Mühlegga a na dopinkovém trhu je slovy Chlumského "horkou novinkou".

"Bohužel je vidět, že realizační týmy a jejich pomocníci neustále spekulují, jak komisaře a antidopingové laboratoře přelstít a předběhnout stupeň našeho poznání," řekl Chlumský.

Ačkoliv darbepoetin označil za horkou novinku, se kterou se prvně seznámil až po zveřejnění případu, nejnovější kauza ani počet hříšníků jej v nejmenším nepřekvapily. "Rozhodně mne to nezaskočilo. Dá se říct, že se jedná o masívní projev a nemyslím si, že tuto látku používali pouze tři sportovci," mínil Chlumský.

Podle něj nemají sportovci šanci uspět s obhajobou, že darbepoetin není jmenovitou součástí seznamu zakázaných prostředků jako třeba EPO. Jedná se totiž o analog erytropoetinu; jak chemickou stavbou, tak i farmakologickým účinkem. "A takové analogy jsou vysloveně zakázány," dodal Chlumský. Vysvětlil, že případy EPO a darbepoetinu nejsou z odborného hlediska krevním dopingem, jak se v médiích často objevuje.

"Krevním dopingem jsou klasické transfúze," upřesnil s tím, že ve zmíněných případech se jedná o klasické zneužívání podpůrných prostředků. Darbepoetin, obsažený v léku Anoresp užívaného při nemocech snižujících tvorbu krvinek, by podle něj měl být lépe prokazatelný než EPO, protože má vyšší účinnost. "Vydrží v těle delší dobu a je proto výhodnější pro dávkování," řekl Chlumský.

"Riziko odhalení je určitě vyšší. Hříšníci se asi přepočítali, že testy přímo na tuto látku již budou hotové. Ostatně celá řada odhalených případů bývá právě takovým přepočítáním se podvodníků, dopujících sportovců, nebo jejich rádců."

Johann Mühlegg v Salt Lake City dopoval

Autor:


Témata: Jan Chlumský

Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz