Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O účasti Rusů v Riu se rozhodne až po čtvrteční arbitráži, uvedl MOV

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach a ruský prezident Vladimir Putin mávají na účastníky slavnostního závěrečného ceremoniálu zimních olympijských her v Soči na stadionu Fišt. (23. února 2014) | foto: AP

19 2016
Pojedou ruští sportovci do Ria, nebo ne? Očekávaný verdikt, který může zatřást sportovním světem, v úterý nepadne. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ujednal, že se bude čekat na čtvrteční rozhodnutí Sportovní arbitráže v Lausanne, která posuzuje právo plošně diskvalifikovat ruskou atletickou federaci. Tím může udat precedens pro vyloučení všech Rusů.

Mimořádné zasedání MOV rozhodnutí odložilo, protože panují pochybnosti o tom, zda je možné uplatnit plošnou diskvalifikaci pro celou zemi, respektive není jasné, jak se zachovat k právům čistých sportovců.

„MOV bude řešit právní otázku, zda je možné vyloučit Rusko z olympiády,“ píše agentura Reuters.

Špioni a koktejl plný steroidů

Jak fungoval ruský dopingový systém

Velkou nápovědou bude verdikt Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) v Lausanne, která posuzuje, zda je právně možné uplatnit princip kolektivní viny a vyloučit z olympijských her a všech mezinárodních soutěží atlety jedné země.

Ve čtvrtek CAS rozhodne o odvolání 68 ruských atletů, které Mezinárodní atletická federace IAAF vyloučila ze soutěží kvůli systémovému dopingu.

To bude zásadní precedens i pro další sporty. „Budeme prozkoumávat právní možnosti ohledně plošného zákazu všech ruských sportovců na olympijských hrách 2016 vůči právu na individuální spravedlnost,“ stojí v prohlášení MOV.

MOV dále chce překontrolovat vzorky všech ruských sportovců z olympiády v Soči a požádá Světovou antidopingovou agenturu WADA, aby zveřejnila jména konkrétních sportovců, s jejichž dopingovými nálezy se manipulovalo.

Další opatření jsou mírnější. Představitelé ruského ministerstva sportu nesmějí na olympiádu do Ria stejně jako osoby, jejichž jména se objevila ve zprávě vyšetřovací komise WADA.

Rusku se také až do odvolání nesmějí přidělovat žádné mezinárodní sportovní akce.

Hlava ruského sportu o funkci nepřijde

Zatímco osud ruských sportovců zůstává nejasný, poměrně jisté je, že v Rusku se žádné personální zemětřesení konat nebude.

Premiér Dmitrij Medveděv sice odvolal náměstka ministra sportu Nagornycha, který měl rozhodovat o falšování dopingových testů, a zmizí i další dvě funkcionářky zapletené v případu.

Ovšem jeden z údajných strůjců velkého dopingového plánu a šéf ruského sportu Vilatij Mutko odstoupit nehodlá.

„Moje odstoupení se neprojednává. Neexistují žádná obvinění na moji adresu a ani žádná existovat nemohou, protože je to absolutně nereálné a nemožné,“ prohlásil Mutko, velký spojenec prezidenta Putina, pro zpravodajství R-Sport.

„Všechno, co dělá ministr, je vždy spjato s bojem proti dopingu,“ uvedl Mutko. „Opakuji, že v Rusku žádný státem podporovaný systém dopingu nebyl.“Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...Najdete na iDNES.cz