Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopinková kontrola odhalila další viníky

19 2000
Sydney - Člen keňské čtvrtkařské štafety Simon Kemboi a nigerijská půlkařka Dupe Osilenová měli pozitivní test na nandrolon a byli vyloučeni z olympijských her. Oba Afričané uvízli v síti Světové antidopinkové agentury WADA zabývající se programem mimosoutěžních kontrol. Počet 'pozitivních' atletů nominovaných na olympiádu se tak zvýšil již na dvacet, celkem pak bylo přistiženo již 47 sportovců, kteří se měli zúčastnit OH. Přímo v dějišti her zatím k žádnému dopinkovému případu nedošlo.

Her v Sydney se nebude moci zúčastnit ani ukrajinský koulař Aleksandr Bagač, jehož případem se bude z rozhodnutí Rady IAAF zabývat arbitráž až po olympiádě. V Bagačově případě jde již o třetí dopinkový případ v kariéře, čímž mu hrozí doživotní distanc. Bronzový medailista z Atlanty i z loňského MS se nezúčastní her proto, že do projednání případu platí dočasný distanc.

V těle třiatřicetiletého Ukrajince byla na jaře zjištěna extrémně vysoká koncentrace vedlejších produktů anabolického steroidu methandienonu. Ukrajinský svaz sportovce omilostnil s tím, že zjištěné množství "by zabilo i koně", a tudíž že jde o chybu laboratoře. Bagač poprvé uvízl v dopinkových sítích v roce 1989 po Evropském poháru, kdy bylo v jeho těle zjištěno nadměrné množství mužského pohlavního hormonu testosteronu. O osm let později přišel o zlatou medaili z mistrovství světa v Aténách, neboť byl pozitivně testován na stimulant efedrin.

Pokud bude jeho trest potvrzen, může se český koulař Miroslav Menc těšit na bronzovou medaili z letošního halového ME v Gentu, neboť dodatečnou diskvalifikací vítězného Ukrajince by se posunul na stupně vítězů.

Již v pondělí rozhodla arbitráž o trestu pro německého vytrvalce Dietera Baumanna, více štěstí měl dnes stříbrný čtvrtkař z loňského MS Sanderlei Parrela z Brazílie. Rada IAAF jej podezření z dopinku zbavila, ačkoli po květnovém mítinku v Sao Paulu měl pozitivní test na anabolika. Podle údajů brazilské federace byly stopy zakázané látky tak minimální, že byly přičítány požívání potravinových doplňků.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze