Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopovali Rakušané? Mohou přijít o medaile...

1 2002
Salt Lake City - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nepřijal vysvětlení rakouské lyžařské výpravy, že transfúzní nástroje, nalezené ve čtvrtek v jejím domě v Midway, sloužily výlučně k prevenci. Rakušanům teď hrozí, že budou obivněni z krevního dopingu a že přijdou o olympijské medaile. Ohroženi jsou především Christian Hoffmann a Michail Botvinov, kteří získali stříbro a bronz v běhu na 30 kilometrů, ale také bronzový biatlonista Wolfgang Perner.

Nová aféra propukla, když uklízečka objevila injekční stříkačky se stopami krve a další zařízení pro transfúze v domě, který během olympiády obývali rakouští běžci. V jedné z plastikových tašek se našla identifikační karta Michaila Botvinova.

Zbytky krve jsou teď v dějišti her testovány v laboratořích a podle jejich DNA experti zjišťují, komu patřily. Rakušané se brání obviněním z dopingu. Údajně prý v domě jen používali málo známou metodu prevence nachlazení, při níž je sportovci odebráno malé množství krve a po ozáření ultrafialovými paprsky vráceno zpět do žíly.

"Nezní to věrohodně a navíc jakákoli manipulace s krví naplňuje podstatu krevního dopingu. Rakouské vysvětlení je pro mě nepřijatelné," řekl ředitel lékařské komise MOV Patrick Schamasch.

Autor:


Další z rubriky

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz