Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Dopovali ruští olympionici? Práci komisařů narušuje i tamní policie

Ruský biatlonista Maxim Čudov | foto: Reuters

8 2010
Olympijské hry ve Vancouveru ještě nezačaly, ale ruskou výpravu už obklopuje nepříjemný stín dopingu. Největší podezření panuje u biatlonové reprezentace.

Kontrola Světové antidopingové agentury WADA v Rusku odhalila rozsáhlé nedostatky v dopingových zkouškách.

Práce dopingových komisařů je tam prý narušována i mimosportovními orgány včetně policie.

Podle informací německé televize ZDF policie v Rusku opakovaně zabavovala dopingové vzorky.

A minimálně v jednom případě byl vyšetřující dopingový komisař držen několik hodin ve vazbě.

Podle zprávy WADA bylo komisařům bráněno i v tom, aby odebrané vzorky převezli přes hranice do zahraničí. Několikrát se nepovedlo přes hranice převést ani vybavení potřebné pro dopingové kontroly.

Podle zástupce WADA v Rusku Grigorije Rodčenkova jsou v Rusku i případy, kdy původci dopingu tajně získávají informace z akreditovaných laboratoří, nebo dokonce zakládají vlastní laboratoře.

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge sice bere vážná obvinění ze strany WADA na vědomí, nemůže však podniknout další kroky, pokud nebudou pádné důkazy.

"O nedbalost tam šlo určitě, ale je velký rozdíl tvrdit, že tam provozují vládou organizovaný systém," uvedl Rogge pro ZDF.

EPO je dobré na srdce, slyšel biatlonista Jarošenko

Ke spekulacím o dopingu v ruském sportu přispěl i bývalý ruský mistr světa v biatlonu Dimitrij Jarošenko, podle něhož dostali lékaři ruských sportovců finanční prostředky z jednoho zdroje ve stejnou dobu.

"Vím, že se lékaři jednotlivých týmů znají navzájem a spolupracují. Navíc dostali finanční prostředky z jednoho zdroje ve stejnou dobu," uvedl pro ARD Jarošenko, který byl sám potrestaný za užívání nedovoleného prostředku EPO.  "Lékař mi tehdy řekl, že je to prostředek na ochranu srdce," dodal.

Také ruská biatlonová legenda a viceprezident Mezinárodní unie Alexander Tichonov uvedl, že již před dvěma roky na dopingový problém poukazoval, nedostalo se mu však podpory od ministerstva sportu.

Přitom právě dopingové kontroly jednotlivých států jsou základem pro boj proti dopingu.

Podezření nahrávají i dopingové případy ruských sportovců. Jen v zimních disciplínách bylo odhaleno jedenáct hříšníků z Ruska včetně olympijských vítězů v běžeckých disciplínách Jevgenije Dementěva a Julie Čepalovové. 

Na konci ledna pak přišla o nominaci do Vancouveru kvůli krevnímu dopingu EPO další běžkyně Aljona Siďková.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze