Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravu Američané příliš nezvládají

11 2002
Salt Lake City - Američtí organizátoři slibovali, že se dopravní kolapsy, které ochromovaly letní olympiádu v Atlantě 1996, nebudou na zimních hrách v Salt Lake City opakovat. Okoukávali precizní systém v Sydney, přesto se jim zatím příliš nedaří napravit pošramocenou reputaci. Problémy s dopravou jsou v Salt Lake City na pořadu dne od začátku her a vyvrcholily nedělním kolapsem před sjezdem mužů ve Snowbasinu. Nejzajímavější část královské disciplíny nevidělo přes tři tisíce fanoušků, kteří uvízli na silnicích a na stadión dorazili dávno po vítězné jízdě Rakušana Fritze Strobla.

Zvýšená ostraha při vstupu na sportoviště a špatný odhad organizátorů při transportu zavinily, že mnozí diváci opustili stát Utah naštvaně a uraženě, protože přišli o zážitek.  Slunečná neděle, jako stvořená pro sjezd mužů, jeden z vrcholů olympiády, se pro tři tisícovky diváků změnila v noční můru. Tito fanoušci zaplatili na vstupenkách 300 000 dolarů, ale nestihli start sjezdu, který byl v 10.00 místního času.

Většina z nich zůstala uvězněna v autobusech pod tribunami ve Snowbasinu. Plánovaná šedesátiminutová cesta se změnila v tříhodinovou patálii. Na parkovištích brzy nebylo ani místečko volné.  Ještě ve tři čtvrtě na jedenáct bylo tisíc z 15 000 sedadel neobsazených.

Z autobusů bylo vidět jen část sjezdovky Grizzly a vůbec nic z jízdy největších favoritů. Až později z televizního záznamu mohli opozdilci vidět vítěznou Stroblovu jízdu.  Blaine Fetter s rodinou cestu z Park City do Snowbasinu zná, ale něco takového nečekal. "Byl to chaos," řekl Fetter. "Jsem naštvaný. Vždyť je jednoduché to spočítat," zlobil se a plánoval, že místo na hokej či boby si půjde zalyžovat.

Kvůli důkladným prohlídkám fanoušků dlouho zela prázdnotou v sobotu večer hala Delta při krátkém programu sportovních dvojic v krasobruslení. Až po osmičce dvojic se místa postupně zaplnila.  V dvouhodinový výlet se změnila i cesta na skokanské závody, i když skoro až pod můstky vede tříproudová dálnice. Ovšem systém parkování a následné rozdělování diváků, novinářů a sportovců jsou příliš komplikované a zdlouhavé.

Fanoušci navíc nemají možnost přejíždět ze sportoviště na sportoviště, i když jsou nedaleko od sebe. Vždy se musejí vrátit až do centra Salt Lake City a poté se vydat zpět do hor.

Autor:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...Najdete na iDNES.cz