Dopující Sampanis musí vrátit bronz

22 2004
Atény - Olympijské hry v Aténách mají prvního hříšníka, který musí vrátit medaili. Řecký vzpěrač Leonidas Sampanis, původně třetí z pondělní soutěže hmotnostní kategorie do 62 kilogramů, měl pozitivní test na testosteron. Zástupci Mezinárodního olympijského výboru ho po potvrzení dopingu analýzou vzorku B vyloučili z her. Na třetí místo se v opravené výsledkové listině posune Israel Jose Rubio z Venezuely.

Výkonný výbor MOV se kvůli Sampanisovu případu, druhému velkému skandálu řeckých sportovců na aténských hrách, sešel v neděli ráno na mimořádném zasedání. "Exekutiva MOV rozhodla, že Leonidas Sampanis je diskvalifikován ze závodu kategorie do 62 kg, v němž byl třetí. Měl by vrátit bronzovou medaili i diplom a měl by odevzdat i svou olympijskou akreditaci," uvádí se v oficiálním prohlášení MOV.

Podle mluvčí MOV Giselle Daviesové dopingové testy potvrdily, že zvýšená hladina testosteronu nebyla výsledkem přirozené produkce lidského těla. Sportovec ho prý musel v nějaké formě užít. Zároveň jménem MOV vyzvala Mezinárodní vzpěračskou federaci (IWF), aby zvážila, zda by neměl být Řek potrestán ještě jinak.

Stříbrný medailista z předchozích dvou her popírá, že by kdy užil zakázané látky. "Přísahám, že jsem si nikdy nic nevzal. Přísahám na životy svých dětí," tvrdil v sobotu plačící vzpěrač novinářům. "Za posledních deset let jsem prošel mnoha testy a nikdy nebyl pozitivní. Prosím vás, všechny Řeky, nezatracujte mě," řekl.

Zástupci řeckého olympijského výboru potvrdili, že už po nich funkcionáři MOV medaili žádali. "Navštívili dnes ráno naše sídlo v olympijské vesnici a požádali o vrácení Sampanisovy medaile," řekl šéf řeckých olympioniků Jannis Papadojannakis. Písemně prý rozhodnutí MOV ještě neposlal.

O první velký skandál, který otřásl celým Řeckem, se těsně před začátkem olympijských her postarali sprinteři Kostas Kenteris a Ekaterini Thanuová. Oba atleti, kteří měli být pro Řeky možná hlavními hvězdami her, se den před zahájením vyhnuli dopingové kontrole. To je bráno stejně jako pozitivní test. Jen několik hodin poté měli společně údajně nehodu na motocyklu, po níž strávili čtyři dny v nemocnici. Podle vyšetřování to však vypadá, že havárii jen předstírali. Kenteris i Thanuová se sami vzdali účasti na olympiádě.

Opravené výsledky vzpírání:
Muži - do 62 kg:
1. Š' Č'-jung 325 (152,5+172,5), 2. Li Mao-šeng (oba Čína) 312,5 (140+172,5), 3. Rubio (Ven.) 295 (132,5+162,5), 4. Ghazarjan (Arm.) 295 (135+160), 5. Junianto (Indon.) 292,5 (132,5+160), 6. Ndicka (Fr.) 287,5 (127,5+160), 7. Bazarbajev (Turkm.) 287,5 (130+157,5), 8. Sunarto (Indon.) 285 (125+160).

Média: Tzekos chtěl v Řecku zavést státní dopingový program
Trenér Christos Tzekos, který vedl i špičkové řecké sprintery Kostase Kenterise a Ekaterini Thanuovou, prý před sedmi lety požadoval po tehdejší socialistické vládě Řecka dotaci ve výši šesti milionů eur na rozjezd dopingového programu. S šokující informací dnes přišel řecký list To Wima s tím, že politici tehdy návrh odmítli.

Tzekos prý navíc požadoval, aby mu bylo do přípravy svěřeno 150 špičkových sportovců. Těm chtěl podávat "doplňkové látky, které nebude možno odhalit". Kouč v současnosti čelí podezření, že pod rouškou obchodu s potravinovými doplňky distribuuje i doping. Řecká policie objevila při razii v areálu, který si Tzekos pronajímá, doplňky výživy obsahující i zakázané stimulanty a steroidy.

Ayhanové hrozí za podvod při dopingové kontrole až čtyři roky
Za neúčastí turecké mílařky Süreyy Ayhanové na olympijských hrách opravdu stojí obvinění z manipulace se vzorky při dopingové kontrole. V neděli to otvrdil generální sekretář mezinárodní atletické federace IAAF Istvan Gyulai s tím, že atletce hrozí za podvod zákaz startů na dva až čtyři roky.

Gyulai v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet řekl, že evropská šampionka a vicemistryně světa v běhu na 1500 metrů při kontrole předložila cizí vzorek. "To je těžký zločin, který rozhodně zasluhuje potrestání," řekl Gyulai. "To, co Ayhanová provedla, je nesportovní a neomluvitelné," dodal. 

Případ Ayhanové je podle generálního sekretáře atletické federace jiný než dopingový skandál řeckého sprintera Kostase Kenterise, který se k dopingové zkoušce vůbec nedostavil. "Je také vinný, ale mohl by dostat mírnější trest," řekl. Ayhanová původně své rozhodnutí vzdát se startu na olympijské patnáctistovce vysvětlovala svalovým zraněním, později se objevily informace o podvádění při dopingové kontrole. Závodnice vinu popírá stejně jako její trenér a manžel Yucel Kop.

Autoři: ,


Nejčtenější

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz