Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Dopujících vzpěračů přibylo

19 2004
Atény - Vzpírání se stává na olympiádě noční můrou dopingových komisařů. Vedle Maročanky Wafy Ammúríové, která kvůli pozitivnímu testu nemohla nastoupit do soutěže v kategorii do 63 kilogramů, se nově objevila jména dalších hříšníků. Podle agentury AP jsou to Zoltán Kecskés z Maďarska, Viktor Chislean z Moldávie, Indka Pratima Kumari Naová a Sahbaz Suleová z Turecka.

Žádný z nich do programu olympijských soutěží v Aténách nezasáhl a pochopitelně také nezasáhne. Výsledky byly pořízeny v rámci testovacího programu Mezinárodní federace vzpírání (IWF) řízeného Mezinárodním olympijským výborem.

Pořadatelé se obávají, aby nedošlo ke stejné vlně dopingových případů jako před čtyřmi roky v Sydney, kde byla z her po třech pozitivních testech vyloučena celá bulharská výprava.

MOV tehdy vystavil IWF "žlutou kartu" a naznačil, že pokud bude tento trend pokračovat, nebude váhat a vyloučí vzpírání z programu OH.

Hry XXVIII. letní olympiády registrují ve vzpěračských soutěžích již šest případů nedovoleného užití povzbuzujících prostředků.

Jako první neprošla dopingovou kontrolou vzpěračka Aye Khine Nanová z Barmy. Ta skončila v nejlehčí kategorii do 48 kg na čtvrtém místě, test však odhalil v jejím vzorku stopy zakázaných steroidů. Nanová se tak stala prvním sportovcem, který byl v Aténách dodatečně diskvalifikován.

Na loňském světovém šampionátu ve Vancouveru bylo odhaleno jedenáct případů dopingu včetně Číňanky Šang Š'-čchun, jež ve váze do 75 kg při cestě za zlatem vytvořila tři světové rekordy.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze