Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Dostál dostal přednost před Holubcem a je pátým biatlonistou pro olympiádu

Roman Dostál | foto: Český svaz biatlonu

24 2010
Posledním pátým biatlonistou v olympijské výpravě do Vancouveru bude Roman Dostál. Téměř čtyřicetiletý veterán dostal přednost před svým kamarádem Tomášem Holubcem, s nímž o nominační místo svedl přímý souboj na Světovém poháru v italské Anterselvě.

Dostál tak ve Vancouveru tak doplní čtveřici Šlesingr, Soukup, Moravec a Vítek.

O nominaci mistra světa z individuálního závodu z roku 2005 rozhodlo poměrně složité kritérium šéftrenéra biatlonistů Ondřeje Rybáře, který závodníky hodnotil podle jejich výsledků z jednotlivých závodů letošního ročníku Světového poháru a porovnal je s průměrným časem prvních tří v cíli. "Roman Dostál byl v tomto žebříčku lepší o pět bodů," řekl webu českého biatlonu Rybář.

Ještě před závody SP v Anterselvě byl v tomto žebříčku lepší Holubec, který také figuroval v původní nominaci. Tu ve čtvrtek schválil Český olympijský výbor. Biatlonisté už předem avizovali, že posledního člena výpravy nominují právě až o tomto víkendu.

nominace biatlonistů

pro Vancouver

Muži: Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Zdeněk Vítek, Ondřej Moravec, Roman Dostál

Ženy: Veronika Vítková, Zdenka Vejnarová, Magda Rezlerová, Gabriela Soukalová, Veronika Zvařičová

Dostálovi, který chce po sezoně ukončit kariéru, k nominaci pomohl především perfektní výkon ve čtvrtečním individuálním závodu, v němž obsadil desáté místo. Když pak oba kandidáti nepostoupili ze sobotního sprintu do nedělní stíhačky, bylo prakticky rozhodnuto.

"Tomáš tento výsledek přijal jako chlap, statečně. Samozřejmě je to ožehavé téma, ale oba kluci na to byli připraveni. Uvědomovali si, že do Kanady může jet pouze jeden z nich," dodal Rybář. "Skutečnost, že Tomáš nejede na olympiádu, neznamená, že vypadává z A týmu. Počítám s ním minimálně do doby mistrovství světa 2013 v Novém Městě na Moravě."

Dostál bude v olympijské výpravě druhým nejstarším členem po bobistovi Ivo Danilevičovi. "Na jednu stranu cítím úlevu, na druhou mě to kvůli Tomášovi mrzí," řekl Dostál, který byl v letech 1992, 1994 a 1998 třikrát necestujícím náhradníkem.

Jistotu cítil po sobotním sprintu. "Výsledky máme samozřejmě v hlavě a přestože se mi sprint nepovedl a do stíhačky nepostoupil ani Tomáš, tak to rozhodlo."

O šest let mladší Holubec přiznal, že na nominaci myšlenkově rezignoval už na předchozím SP v Ruhpoldingu. "Uvědomil jsem si, že formu zkrátka nemám. Postupně jsem se s tím smiřoval. Bobek (Dostál) je na tom teď prostě lépe."

Trenér Rybář přiznal, že raději by v týmu měl šest mužů a jen čtyři ženy. "Jsme v kleštích mezinárodních kritérií, která nám předurčila kvótu pěti mužů a pěti žen. Zcela otevřeně říkám, že nominaci by si více zasloužil šestý muž, než pátá žena. Šestý muž má výrazně vyšší výkonnost."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze