Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Dostál zkusí zase překvapit

8 2006
San Sicario - Nadějí české biatlonové party na hrách v Turínu bude pětatřicetiletý matador výpravy Roman Dostál. Mistr světa z vytrvalostního závodu však krotí euforii, ví, že cesta za olympijskou medailí bude v těžké konkurenci mimořádně náročná. "Na desítku, což by bylo skvělé, je potřeba forma i štěstí," řekl Dostál.

Dostál dozrál ve špičkového závodníka až ve věku, kdy většina soupeřů s kariérou končí.

V pětatřiceti letech jede teprve na svou druhou olympiádu, zatímco například běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová absolvuje ve třiatřiceti už šesté hry pod
pěti kruhy.

"Všechno přišlo tak nějak později, i ve Světovém poháru jsem se začal prosazovat až před čtyřmi lety," řekl Dostál.

Účast na hrách v Lillehammeru mu těsně unikla vinou jedné pokažené střelecké položky, nevešel se ani do nominace v Naganu. "To už je ale všechno minulost," upozornil Dostál, že předchozí marnou snahu hodil za hlavu.

Překoná Masaříka?

Nejlepším olympijským výsledkem českých biatlonistů je čtvrté místo Ivana Masaříka z dvacítky v Naganu před osmi lety. Dostál by se k této metě mohl přiblížit. "Výsledek se může povést," uvedl Dostál a dodal, že za slušné bude považovat i umístění do
patnácté pozice. "

Krátce před startem olympiády už se biatlonisté těšili, aby vše vypuklo. "Aspoň bude o zábavu postaráno, bude to pestřejší než příprava a opadne to očekávání," řekl Dostál. Olympiáda prý ale není ústředním tématem hovorů. "Jen okrajově, je třeba se k tomu připravovat jako k jiným závodům," uvedl.

Hned prvním závodem biatlonistů bude dvacítka, vytrvalostní závod, v kterém si získal zlatem na MS nesmrtelnost. "Myslím, že to bude dobrý, i když ve výšce se to hůř odhaduje, tělo se chová jinak," upozornil na vysokohorské prostředí a tratě, které připomínají v San Sicariu motokros.

Nezvyklé hlavně je, že před střelnicí musí biatlonisté zvládnout náročné stoupání.
Pokud Dostál vydrží fyzicky a nebude mít zdravotní komplikace, tak má v plánu absolvovat všechny závody.

Po dvacítce i sprint a následně stíhačku, pokud se nominuje. Neměl by chybět
v kvartetu pro štafetu a má ambice se kvalifikovat mezi třicítku startujících do závěrečné soutěže s hromadným startem. "Což by byla známka za dobré výsledky v předchozích závodech," doplnil Dostál.

Štafeta má šanci

Roli černého koně by v Turíně mohla sehrát biatlonová štafeta. Dostál to s kolegy naznačil ve Světovém poháru, v Oberhofu skončili na začátku ledna čtvrtí. "O tom jsme se nebavili, ale tuší to každý, že se to může povést," řekl Dostál.|

Trenér Milan Janoušek bude kvarteto vybírat z pětice nominovaných. "Bude mít zamotanou hlavu, koho postavit, ale to je dobře. Ale je to biatlon a dá se od medailových pozic být do dvanáctého místa," řekl Dostál.

Přípravu v rakouském Obertilliachu mu zpříjemňovala i rodina, manželka se synem. "Bylo to příjemné, protože jinak bych je pět, šest týdnů neviděl, a to by bylo dlouhé," řekl Dostál.

Do olympijské vesnici v Bardonecchii si přivezl plyšovou hračku, kterou dostal od manželky Hanky k Valentýnovi pro štěstí. Sebou má i přehrávač mp3, který si nedávno koupil. "Dlouhé chvíle budu vyplňovat hudbou. Spíš tvrdší, to je něco pro mě," řekl.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze