Dráhaři si pochvalují velodrom i atmosféru

21 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Atmosféra, jakou by mohli závidět aktéři leckterých fotbalových bitev, panovala hned v první den soutěží na olympijském velodromu v Aténách. "Bylo to jako kdyby mě hnala vpřed mohutná přílivová vlna," popisovala dojem z nabitého hlediště vítězka závodu na 500 m Australanka Anna Mearesová.

Právě její krajané, ale také Britové a Francouzi měli v hledišti zajímavě řešeného stánku převahu. Nad hlavami vlajky, hlasivky vytočeny do nejvyšších obrátek.

"Diváci byli skvělí, bezpochyby i díky nim jsme se dokázali vyhecovat k rychlým časům," míní Australanka, která časem 33,952 vytvořila světový rekord. Ten dosud držela Číňanka Jiangová (34,000).

V závodě mužů na 1 km se pro změnu hned čtyřikrát měnil rekord olympijský. Brit Chris Hoy nakonec stanovil jeho novou hodnotu na minimálně čtyři příští roky - 1:00,711. "Skvělá dráha, skvělí lidé, skvělý výsledek," rozplýval se vítěz. "Myslím, že kdyby bylo v hledišti více míst, bylo by to ještě o něco lepší famóznější.

Právě divácká kapacita stánku pro dráhovou cyklistiku je vzhledem k obrovskému zájmu největší slabinou. Do hlediště se vejde jen 5247 lidí, přibližně 1600 míst je ale vyblokováno pro média a potřeby organizátorů. "Zájem je velký, míst málo," pokyvovala hlavou Mearesová. "Ale kdo ví, možná by s většími tribunami nebyl tenhle velodrom už tak útulný."

Velodrom stojí v olympijském parku už od roku 1991, střechy se ale dočkal až letos. Jejím projektantem byl španělský architekt Santiago Calatrava, tedy stejný muž, který projektoval zastřešení hlavní Olympijského stadionu.

Přesto ale nejde o klasický krytý stánek, boční stěny u něj totiž nenajdete... A tak pod střechou panuje stejné klima jako v okolí velodromu. V posledních dnech tedy velmi teplé. "To je v pohodě, já mám teplo rád, vyhovujeme mi," říkal po desátém místo v kilometru český reprezentant Alois Kaňkovský.

Slova chvály ze všech stran sklízí i 250 metrů dlouhý, dřevěný ovál se sklonem zatáček 42 stupňů a rovinek 12 stupňů. "K dráze nemám jedinou výhradu. Bylo zjevně použito kvalitní dřevo a její parametry jsou naprosto v pořádku," poznamenal Francouz Arnaud Tournant, úřadující světový rekordman na kilometru.

"Na tom, že jsem olympijský závod nevyhrál, nemá tahle dráha žádnou vinu. Bylo to jen ve mně, v mých schopnostech."

Britský dráhový cyklista Chris Hoy mává divákům poté, co vyhrál na hrách v Aténách zlato v závodu na kilometrNejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...Najdete na iDNES.cz