Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kenny dorovnal legendárního Hoye. Z olympiád má už šesté zlato

Britský dráhový cyklista Jason Kenny vybojoval zlatou olympijskou medaili v keirinu. (16. srpna 2016) | foto: Reuters

17 2016
Nejprve s týmem Velké Británie zvládl týmový sprint, pak si poradil i v tom individuálním. Na závěr dráhařskch disciplín pak Jason Kenny na olympijských hrách v Riu de Janeiru získal v keirinu už své třetí zlato, celkově pak šesté. Tím dorovnal svého krajana - legendárního sira Chrise Hoye.

Zdálo se, že Hoy bude v počtu olympijských trimfů dlouho mezi Brity neohroženým vládcem.

Jeho šest zlatých medailí mělo odolat času. Ale travlo jen čtyři roky, než ho v historické tabulce dorovnal jeho žák.

Fotogalerie

Jason Kenny má nyní na kontě šest zlatých a jednu stříbrnou medaili, tedy přesně stejnou sbírku jako Hoy.

Osmadvacetiletý rodák z Boltonu dokázal pozlatit i svůj třetí start na těchto hrách. V jejich průběhu si mohl vychutnat vítěznou radost již v týmovém a individuálním sprintu.

Co do počtu medailí je před touto dvojicí díky jedné zlaté z Ria v týmové stíhačce jiný cyklista Bradley Wiggins. Ten si dosud pověsil na krk pětkrát zlato, jednou stříbro a dvakrát bronz.

„Že jsem se vyrovnal Chrisovi, to je něco naprosto šíleného. Připadám si unavený, ale povedlo se mi tím vším proplout a vyhrát,“ radoval se Kenny, jenž společně s Hoyem dobyl zlato v týmovém sprintu v Pekingu 2008 i o čtyři roky později v Londýně.

„Byl jsem u toho, když Chris vyhrál v Pekingu tři zlaté. Věděl jsem, že on byl jedinečný. A tento pocit ve mně postupem let ještě sílil. Přijet sem a dokázat totéž, co dokázal v Pekingu on, je skutečně ohromující,“ prohlásil Kenny.

„Jde o naprosto mimořádný okamžik. Můžete dřít do úmoru v posilovně, ale tohle byl test charakteru. A on ho zvládl. Je skvělé vidět úsměv na jeho tváři. Když přišel před Pekingem do týmu, věděli jsme, že jde o mimořádného jezdce. Ale myslím, že nám tehdy nedocházelo, jak moc mimořádný bude,“ nechal se slyšet Hoy z pozice experta stanice BBC.

Šestičlenné finále keirinu nabídlo mimořádně dramatický průběh. Bylo totiž dvakrát zastaveno kvůli porušení pravidel, neboť někteří z jeho účastníků neudrželi nervy na uzdě.

Nejprve hrozilo vyloučení právě pozdějšímu šampionovi a Azizulhasnimu Awangovi z Malajsie, neboť se předčasně dostali na úroveň odstoupivšího motocyklu, který vede jezdce pět a půl z celkových osmi okruhů. Kennyho snoubenka Laura Trottová, která závod sledovala už jako čtyřnásobná olympijská vítězka, na chvíli ze zoufalství schovala hlavu do dlaní. Při dalším startu měl stejný problém Němec Joachim Eilers.

Britský dráhový cyklista Jason Kenny (třetí zprava) vybojoval zlatou...

Britský dráhový cyklista Jason Kenny (třetí zprava) vybojoval zlatou olympijskou medaili v keirinu. (16. srpna 2016)

Přestože se dlouho čekalo na výroky rozhodčích - v prvním případě dokonce přes čtvrt hodiny - k žádnému trestu nakonec nesáhli. I přesto, že Eilersovo provinění ve druhém případě bylo ještě patrnější než u Kennyho s Awangem.

I potřetí se tak startovalo v šesti a při tomto platném pokusu předvedl Kenny skvělou taktickou jízdu a také nejsilnější nohy v poslední zatáčce. Druhý skončil Nizozemec Matthijs Büchli, jenž má na kontě dva bronzy z keirinu na MS, bronz si vyjel Awang. Úřadující mistr světa Eilers skončil až těsně pod stupni vítězů.

Britové se s velkou zásluhou Kennyho a Trottové radovali v Riu ze zisku zlata v šesti z deseti dráhařských disciplín. „Jsem opravdu hrdý, že jsem byl součástí tohoto úspěšného týmu pro olympiádu,“ poznamenal Kenny.

Trottová má čtvrté zlato z her

Na skvělou první polovinu omnia, kterou rozjely v pondělí ženy, navázala hlavní favoritka Laura Trottová a získala v Riu druhé zlato. Po triumfu v týmovém stíhacím závodu ještě zvýraznila svou pozici nejúspěšnější Britky historie se čtyřmi nejcennějšími kovy z OH.

Čtyřiadvacetiletý Trottová si vedla suverénně v celém dráhařském šestiboji. Z prvních pěti disciplín tři vyhrála a jednou byla druhá.

Britská dráhová cyklistka Laura Trottová vybojovala zlatou olympijskou medaili...

Britská dráhová cyklistka Laura Trottová vybojoval zlatou olympijskou medaili v keirinu. (16. srpna 2016)

V bodovacím závodě o délce 25 km na 100 kol sice vyhrála jediný z 10 bodovaných sprintů, ale prémii 20 bodů si připsala i ve chvíli, kdy najela jedno kolo na ostatní a své vítězství si s přehledem pohlídala.

S velkým odstupem 24 bodů za Trottovou, která jich nasbírala celkem 230, získala stříbro Američanka Sarah Hammerová. Stejně jako Britka si zopakovala medailový double z týmové stíhačky a omnia z Londýna - jenže kompletně ve stříbrném provedení, neboť Trottová skončila vždy před ní. Bronz za 199 bodů vybojovala Belgičanka Jolien D’Hooreová.

Cyklistika - dráhová

Muži - keirin:
1. Kenny (Brit.), 2. Büchli (Niz.), 3. Awang (Malaj.), 4. Eilers (Něm.), 5. Zapata (Kol.), 6. Zielinski (Pol.), 7. Webster (N. Zél.), 8. D'Almeida (Fr.), ...21. Kelemen (ČR).

Ženy:
Omnium (konečné pořadí po 6 disciplínách):

1. Trottová (Brit.) 230 b., 2. Hammerová (USA) 206, 3. D'Hooreová (Belg.) 199, 4. Ellisová (N. Zél.) 189, 5. Dideriksenová (Dán.) 189, 6. Wildová (Niz.) 183, 7. Mejiasová (Kuba) 173, 8. Edmondsonová (Austr.) 168.
Sprint:
Finále:
Vogelová (Něm.) - Jamesová (Brit.) 2:0 (11,237, 11,312), o 3. místo: Marchantová (Brit.) - Ligtleeová (Niz.) 2:0 (11,237, 11,424). Další pořadí: 5. Čung Tchien-š' (Čína), 6. Lee Wai Sze (Hongkong), 7. Krupeckaiteová (Lit.), 8. Vojnovová (Rus.).

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...Najdete na iDNES.cz