Dráhová cyklistka Vosová má zlato z bodovacího závodu, Kozlíková třináctá

Marianne Vosová (Nizozemsko) - Nizozemská dráhová cyklistka Marianne Vosková se raduje ze zlaté olympijské medaile z bodovacího závodu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

18 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Pouze jednou si dospurtovala pro body česká cyklistka Lada Kozlíková a v olympijské bodovačce obsadila třinácté místo. Suverénní vítězkou se na dráze v Pekingu stala Marianne Vosová z Nizozemska s dvanáctibodovým náskokem na druhou Kubánku Yoanku Gonzalezovou.

Teprve jednadvacetiletá Vosová je úřadující mistryní světa a světové tituly má i ze silničního závodu a z cyklokrosu. Před týdnem byla v silničním závodě v Pekingu šestá, a teď svoji skvělou kariéru ozdobila zlatou olympijskou medailí.

Bodovačku na velodromu Laoshan vyhrála zcela suverénním způsobem. Vyhrála první z deseti spurtů, pak si vylepšila pozici ještě dvěma bodovanými finiši a rozhodující krok udělala v 70. okruhu, když dojela celé statrovní pole o kolo a získala dvacetibodovou prémii.

Lada Kozlíková byla na začátku hodně pasivní, ale před třetím spurtem vyrazila vpřed a získala dva body za třetí místo. Další finiše už projížděla bez zvýšené aktivity v zadní části pelotonu a závod už jen odjezdila.

"Vydala jsem se ze všech sil, na víc jsem už neměla," řekla Kozlíková s tím, že závod byl hodně vyrovnaný. "Možná už mi po stíhačce chyběly síly," dodala.

. Výsledky

Ženy:
Bodovací závod:
1. Vosová (Niz.) 30, 2. Gonzalezová (Kuba) 18, 3. Olaberriová (Šp.) 13, 4. Calleová (Kol.) 13, 5. Kalitovská (Ukr.) 10, 6. Batesová (Austr.) 10, 7. Jeulandová (Fr.) 8, 8. Sljusarevová (Rus.) 8, ...13. Kozlíková (ČR) 2.

Britští cyklisté Paul Manning, Bradley Wiggins, Ed Clancy a Geraint Thomas vyhráli na olympijských hrách stíhací závod družstev v novém světovém rekordu. Ve finále porazili stejně jako na mistrovství světa Dánsko a časem 3:53,314 minuty o téměř dvě sekundy zlepšili své den staré maximum z prvního kola.

Britští dráhaři mají v Pekingu již pátou zlatou medaili. Bronz získali cyklisté Nového Zélandu, kteří odsunuli na čtvrté místo vítěze z Atén Australany.

Ze stříbrného britského kvarteta z roku 2004 zůstali Manning a Wiggins, který po obhajobě individuálního zlata vybojoval v Pekingu druhé prvenství a přiblížil se zlatému hattricku. Spolu s Markem Gavendishem ho čeká ještě čeká bodovací závod dvojic.

Britské kvarteto uhánělo za zlatem průměrnou rychlostí 61,7 km/h a chtělo rekord znovu pokořit. "Jak jsme dnes ukázali, máme ještě na víc," prohlásil Clancy po dokonale sehraném týmovém výkonu. "Je úžasné být součástí tohoto skvělého britského družstva," dodal.   

. výsledky

Muži:
Stíhací závod družstev na 4 km:

1. Británie (Manning, Wiggins, Clancy, Thomas) 3:53,314 - Dánsko (Mörköv, Jörgensen, Madsen, Rasmussen) 4:00,040. O 3. místo: Nový Zéland (Bewley, Roulston, Rayn, Sergent) 3:57,776 - Austrálie (Bobridge, Brown, Jamieson, Roberts) 3:59,531. Další pořadí: 5. Nizozemsko, 6. Španělsko, 7. Rusko, 8. Francie.

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz