Nejdražší medaile. Owensova zlatá byla vydražena za 29 milionů korun

Americký atlet Jesse Owens se chlubí třemi ze svých čtyř zlatých medailí z olympijských her v Berlíně 1936 | foto: Profimedia.cz

9 2013
Tak draze ještě nikdo nikdy olympijskou medaili nevydražil. Jak informovaly aukční dům SCP a server insidethegames.biz, jedna ze čtyř zlatých olympijských medailí Jesse Owense z her v Berlíně 1936 byla dnes vydražena za 1 466 574 dolarů - tedy v přepočtu více než 29 milionů korun.

Medaili vložila do dražby Elaine Plaines-Robinsonová, manželka komika Billa "Bojanglese" Robinsona. Ten byl blízkým přítelem Owense, který mu jednu medaili daroval. Komik sice zemřel už roku 1949, ale jeho manželka si ji ponechala až doposud.

Samotný Owens zemřel před 23 lety. Na hrách v Berlíně 1936 ovládl běhy na 100 a 200 metrů, dálku a byl členem vítězné štafety USA na 4x100 metrů. Do dějin tak vstoupil jako hrdina, který v Berlíně triumfoval navzdory Hitlerovi a jeho teorii o nadřazenosti árijské rasy.

Při aukci Owensovy medaile se nyní přihazovalo celkem třicetkrát. Její nový majitel zůstal v anonymitě.

Kde se nacházejí zbývající tři z jeho čtyř zlatých z Berlína 1936 však dnes není známo. Stejně tak není prokazatelné, z jakého závodu pochází vydražená medaile. Tehdy byly ještě všechny se stejným ražením, bez udání disciplíny.

Prodejní cena 1 466 574 dolarů, k níž se v dražbě dospělo, je o takřka 600 tisíc dolarů vyšší než dosud největší částka, která byla v minulosti zaplacena za olympijskou trofej. Tou bylo 867 266 dolarů za stříbrný pohár pro řeckého běžce Spyridona Louise, vítěze maratonu na prvních novodobých hrách v Aténách 1896. Pohár byl prodán loni při aukci v Londýně a je vystavován v Novém akropolském muzeu v Aténách.

Prodejní cena Owensovy zlaté zároveň takřka pětkrát překonala dosavadní rekordní částku, zaplacenou za olympijskou medaili sportovce USA. Tomuto žebříčku až dodnes vévodila zlatá medaile Marka Wellse, člena hokejového týmnu USA, který senzačně dominoval na hrách v Lake Placid 1980. Ta byla v roce 2010 prodána za 310 700 dolarů.

V Česku se nejvíce proslavil prodejem svých olympijských medailí vodní slalomář Lukáš Pollert. Za svoji zlatou z Barcelony 1992 a stříbrnou z Atlanty 1996 utržil 150 tisíc korun. Získané peníze pak věnoval nadaci Drop in.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...Najdete na iDNES.cz