Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdražší medaile. Owensova zlatá byla vydražena za 29 milionů korun

Americký atlet Jesse Owens se chlubí třemi ze svých čtyř zlatých medailí z olympijských her v Berlíně 1936 | foto: Profimedia.cz

9 2013
Tak draze ještě nikdo nikdy olympijskou medaili nevydražil. Jak informovaly aukční dům SCP a server insidethegames.biz, jedna ze čtyř zlatých olympijských medailí Jesse Owense z her v Berlíně 1936 byla dnes vydražena za 1 466 574 dolarů - tedy v přepočtu více než 29 milionů korun.

Medaili vložila do dražby Elaine Plaines-Robinsonová, manželka komika Billa "Bojanglese" Robinsona. Ten byl blízkým přítelem Owense, který mu jednu medaili daroval. Komik sice zemřel už roku 1949, ale jeho manželka si ji ponechala až doposud.

Samotný Owens zemřel před 23 lety. Na hrách v Berlíně 1936 ovládl běhy na 100 a 200 metrů, dálku a byl členem vítězné štafety USA na 4x100 metrů. Do dějin tak vstoupil jako hrdina, který v Berlíně triumfoval navzdory Hitlerovi a jeho teorii o nadřazenosti árijské rasy.

Při aukci Owensovy medaile se nyní přihazovalo celkem třicetkrát. Její nový majitel zůstal v anonymitě.

Kde se nacházejí zbývající tři z jeho čtyř zlatých z Berlína 1936 však dnes není známo. Stejně tak není prokazatelné, z jakého závodu pochází vydražená medaile. Tehdy byly ještě všechny se stejným ražením, bez udání disciplíny.

Prodejní cena 1 466 574 dolarů, k níž se v dražbě dospělo, je o takřka 600 tisíc dolarů vyšší než dosud největší částka, která byla v minulosti zaplacena za olympijskou trofej. Tou bylo 867 266 dolarů za stříbrný pohár pro řeckého běžce Spyridona Louise, vítěze maratonu na prvních novodobých hrách v Aténách 1896. Pohár byl prodán loni při aukci v Londýně a je vystavován v Novém akropolském muzeu v Aténách.

Prodejní cena Owensovy zlaté zároveň takřka pětkrát překonala dosavadní rekordní částku, zaplacenou za olympijskou medaili sportovce USA. Tomuto žebříčku až dodnes vévodila zlatá medaile Marka Wellse, člena hokejového týmnu USA, který senzačně dominoval na hrách v Lake Placid 1980. Ta byla v roce 2010 prodána za 310 700 dolarů.

V Česku se nejvíce proslavil prodejem svých olympijských medailí vodní slalomář Lukáš Pollert. Za svoji zlatou z Barcelony 1992 a stříbrnou z Atlanty 1996 utržil 150 tisíc korun. Získané peníze pak věnoval nadaci Drop in.

Autor:


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz