Dobročinná aukce Zdi slávy vynesla rekordní částku - milion korun

Oštěpařská šampionka Barbora Špotáková se podepisuje na Zeď slávy po svém zlatém triumfu. | foto: Český olympijský výbor / Milan Jaroš ml.

19 2012
Částku jeden milion korun vynesla dobročinná aukce, v níž se dražila Zeď slávy s podpisy olympijských šampionů. Cennou relikvii získal pro společnost Kapsch ČR dražitel David Šimoník, výtěžek aukce poputuje na konto České olympijské nadace.

Vyšší celkovou částku vynesla v rámci dražeb na iDNES.cz jen říjnová aukce unikátních broušených pivních lahví Pilsner Urquell, mezi sportovními aukcemi je vybraná suma jasně nejvyšší.

"Olympiádu jsme sledovali, naše společnost sport dlouhodobě podporuje, proto jsme měli o zeď s podpisy úspěšných olympioniků velký zájem," vysvětlil Šimoník. "Jsme moc rádi, že zeď zpestří naše firemní prostory a poslouží k reprezentaci naší společnosti. Využijeme ji například k pořizování fotografií," dodal.

Zeď zdobí podpisy Barbory Špotákové či Davida Svobody, ale také Jaromíra Jágra, Sergeje Bubky, Václava Klause a dalších významných hostů, kteří během her v Londýně navštívili Český dům.

Podívejte se, jak aukce probíhala a dopadla

Aukce odstartovala ve středu 12. 12. ve 12:12 a pokračovala v dalších pracovních dnech, vždy od 10 do 16 hodin. Velké finále přišlo ve středu 19. prosince.

V posledním dni nabrala aukce na obrátkách a už před jedenáctou hodinou padl rekord v rámci sportovních aukcí na iDNES.cz. Částka 636 400 korun překonala o 60 tisíc tu, za kterou se v srpnu podařilo vydražit dres zlatého olympijského medailisty Jaroslava Kulhavého.

Suma pak rychle stoupala dál a zastavila se až těsně před dvanáctou hodinou. David Šimoník nejdřív navýšil na 900 tisíc korun, vzápětí přihodil ještě dalších 100 tisíc.

"Mělo to dva důvody. Jednak jsme se tím snažili odradit konkurenty od případného dalšího přihazování, hlavně jsme ale chtěli podpořit mládežnický sport ještě vyšší částkou," zdůvodnil své počínání vítěz aukce. 

Výtěžek poputuje na konto nové České olympijské nadace, která podporuje individuální sportovce ve věku 6 až 18 let.

"Sport nesmí být výsadou bohatých. Česká olympijská nadace je dlouhodobý projekt. Doufáme, že sportovci budou fungovat jako vzor a že jejich příklad budou brzy následovat velké firmy v zemi," říká šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Patrony projektu jsou čeští medailisté z posledních dvojích olympijských her. "Mám velkou radost, že se všichni medailisté z Londýna i Vancouveru rozhodli projekt podpořit. Těším se, že pomůžeme dětem sportovat a umožníme jim plnit si své sny. Ke sportu má mít přístup každý," říká biker Jaroslav Kulhavý.

Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický je jedním z mnoha hostů,

Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický byl jedním z hostů, kteří navštívili Český dům.

Také stříbrná tenistka Andrea Hlaváčková podepsala olympijskou Zeď slávy

Také stříbrná tenistka Andrea Hlaváčková podepsala olympijskou Zeď slávy.

Dobročinné aukce sportovních trofejí jsou už na zpravodajském portálu iDNES.cz tradicí. Naposledy jste mohli získat tričko s podpisy všech vítězek letošního Fed Cupu (vyneslo nakonec 101 tisíc) či roztržené tričko Radka Štěpánka z finále Davis Cupu (88 tisíc).

Bezprostředně po olympijských hrách v Londýně se také dražily dary českých medailistů z olympijských her v Londýně: pětibojař David Svoboda věnoval kord, kajakář Vavřinec Hradilek helmu, posádka čtyřkajaku pádlo. Nejvíc vynesl dres bikera Kulhavého - stál 145 tisíc, celkem se vybralo 576 tisíc. 

Ve středu se tuto částku podařilo výrazně překonat.

Předchozí sportovní aukce

Co se na iDNES.cz také vydražilo

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Lze zbavit Evropu strachu z olympiád? Až Paříži napoví

Odhalení olympijských kruhů v Paříži

Kde jsou ty doby, kdy o olympijské hry na rok 1992 usilovalo ve finále voleb hned pět evropských...

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Najdete na iDNES.cz