Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Drsné hry v horských výškách

10 2006
San Sicario, Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Mistryně světa Kateřina Holubcová po prvním tréninku přiznala: "Dneska mi bylo na zkolabování." Také Eva Nývltová, stříbrná dívka z juniorského mistrovství světa, vyprávěla: "Už v půlce kopce nemůžu dýchat."

Začíná drsná olympiáda pro vytrvalostní zimní sporty, běh na lyžích i biatlon. Nadmořská výška 1500 metrů se stane pumpou, jež nelítostně odčerpá kyslík z plic.

"Ti, kteří nemají shůry dáno, budou tady chudáci. Nestačí a rupnou," věští Stanislav Frühauf, trenér Kateřiny Neumannové.

Proto ty manévry před olympiádou. Norský biatlonista Ole Einar Björndalen žil čtyři roky v Obertillachu, vysoko v horách. Kateřina Neumannová dorazila do Sestriere už tři týdny před zahájením her.

"Výšku tu budu cítit vždycky, ale v rámci možností jsem aklimatizovaná," hlásí nyní.

Všichni favorité se snažili připravit svůj organismus na enormní zátěž. "A 90 procent jich připravených je. Ale všechny to bude bolet. Nejvíc na vražedném konci bruslařské trati," tvrdí Frühauf.

Nadmořskou výšku, kde běžně nezávodí, znásobí mimořádně obtížné tratě. "Dvacítka bude brutální, čtyřikrát nás čeká kilometrové stoupání," povídá biatlonista Roman Dostál.

Jak bojovat s výškou 1500 m?

(radí šéflékař české výpravy Jaroslav Větvička)

1. Vypijte denně pět litrů vody i víc.
2. Nedělejte dietní chyby. Jezte jen lehce stravitelná jídla: těstoviny, rýži, brambory.
3. Nepřepalte začátek. Tělo vnímejte citlivěji než v nížině. Krize bývá náhlá.
4. Prohlubte regeneraci po závodě.
5. A pozor: nepřežeňte to s výcvikovými tábory ve vysoké výšce. Aby váš hemoglobin nevystoupal mimo povolené meze.

Výhodu mohou mít starší sportovci, kteří každoročně absolvovali vysokohorské soustředění. "Existuje totiž aklimatizační paměť. Ti starší jsou dlouhodobě adaptabilnější," vysvětluje šéflékař české výpravy Jaroslav Větvička.

Takové kempy však mohou vést i ke zmnožení hemoglobinu v krevním oběhu. Běžci Dušanu Kožíškovi vystoupal nad povolenou mez, neprošel krevními testy. Další ho čekají těsně před startem ve sprintu.

"Zatím piju tak šest litrů vody denně, abych hodnoty naředil. Každou čtvrthodinu musím na záchod. To psychice nepřidá," posteskne si.

I těm ostatním Větvička doporučuje: Pít a zase pít. Nejméně pět litrů denně. Holubcová namítá: "To nedokážu. Když hodně piju, nedokážu potom jíst. Ale aspoň o tři litry se pokusím." Je možné, že nezvykle vysoký počet závodníků na olympiádě vzdá, především při nejdelších bězích.

Síly vám mohou dojít v okamžiku. Lukáš Bauer to zná ze závodů na 30 km v Davosu ve výšce 1600 metrů. "Pětadvacet kiláků jsem tam jezdíval v pohodě a pak mi rázem, na sto metrech došlo."

Kouč Frühauf naznačuje, že má soukromé metody, jak se s výškou nejlépe vypořádat. "Ale do novin je neprozradím. To jsou moje privátní věci."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze