Druhá místa Rusům nestačí. Málo zlata, naříkají

29 2004
Peking, Moskva - Stříbrných a bronzových medailí sice mají ruští olympionici spoustu, ale naříkají nad nedostatkem zlatých. "Ruská veřejnost si žádá vítězství, jiné medaile lidi moc nezajímají," řekl agentuře AP mluvčí národního olympijského výboru Nail Zabarov. Naopak Čína slaví nebývalou medailovou žeň.

Hořkým zklamáním byly pro Rusy zejména výsledky plaveckých závodů a soutěží ve sportovní gymnastice. V nich neuspěla královna bradel Světlana Chorkinová ani Alexej Němov, který podle mínění mnohých nespravedlivě přišel o zlato ze cvičení na hrazdě.

"Určitě nechceme návrat sovětského politického systému. Ale chtěli bychom zpátky sovětský sportovní systém," řekl Zabarov. Reprezentanti SSSR dokázali získat 51 zlatých medailí při derniéře tohoto týmu v Soulu a dokonce osmdesát na domácích sportovištích v roce 1980.

Moskevské hry však bojkotovalo několik velkých soupeřů včetně USA, Japonska a SRN, navíc Čína se na vstup do olympijského hnutí teprve chystala.

Předseda národního olympijského výboru Leonid Ťagačov před aténskými soutěžemi prohlásil, že Rusové vybojují nejméně třicet titulů a spolu s USA a Čínou budou usilovat o prvenství v pořadí národů. Další činovníci byli ještě optimističtější a jejich předpovědi mířily dokonce až ke 40 prvenstvím.

Šéf ruské olympijské výpravy Anatolij Kolesov rovněž zavzpomínal na minulé časy. "Sportovní infrastruktura v naší zemi šla hodně dolů," přiznal. "Navštívil jsem několik špičkových tréninkových center v Číně a ve Spojených státech. Něco takového u nás nemáme," řekl.

Ruské vystoupení v Aténách poznamenaly i dopingové skandály. O ten největší se postarala koulařka Irina Koržaněnková, která kvůli pozitivnímu dopingovému testu na zakázané anabolické steroidy přišla o vítězství.

Naopak Čína slaví nebývalou medailovou žeň. Ačkoli nejlidnatější země světa vyslala do Atén spíše mladou výpravu, která měla především sbírat zkušenosti pro příští
olympijské hry na domácí půdě v Pekingu, asijský gigant překonal očekávání.

Do závěrečného dne her vstupovali čínští olympionici se ziskem 31 zlatých medailí, čímž o mnoho překonali plán, vytyčený funkcionáři.

"Vlast je na vás hrdá," citovala agentura AP z oficiálního prohlášení vlády sportovcům, které převzala většina čínských médií. "Díky výkonům v Aténách se nesmírně zvýšilo národní sebevědomí před hrami v Pekingu," dali se slyšet komunističtí pohlaváři.

Jednatřicet kovů nejcennější hodnoty, k tomu sedmnáct stříbrných a třináct bronzových medailí, to je víc než na úspěšném představení před čtyřmi lety v Sydney.

Navíc čínští funkcionáři před začátkem her prohlašovali, že budou spokojeni se zhruba dvaceti zlatými medailemi.

Nejnovějším televizním hitem je nyní finále volejbalového turnaje, v němž Číňanky porazily Rusko, třebaže prohrávaly již 0:2 na sety. Slavné olympijské vítězství po dvaceti letech připomíná státní televize v pravidelných intervalech s patřičně
pyšným komentářem.

Čínský optimismus navíc posiluje fakt, že ačkoli jsou aténské hry poznamenány množstvím dopingových skandálů, země, která si prošla svým obdobím dopingových hříchů v devadesátých letech, nyní nebyla zapletena ani do jednoho.

"Čínský lid vám děkuje a těší se na váš triumfální návrat," posílá vláda oficiální vzkaz
svým olympijským hrdinům.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz