Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský fenomén: liberecká Dukla pošle do Soči obří výpravu

Lukáš Bauer na trati Tour de Ski | foto: AP

27 2014
Michael Georgiev, šéftrenér Dukly Liberec, má na pracovním stole tlustý svazek papírů se jmény všech 22 olympioniků i s umístěním, které od nich armádní klub očekává v Soči. O rozkaz se samozřejmě nejedná, i když je Dukla armádní klub.

"Ale každý ví, na čem je, a má stanovenou vlastní laťku," říká Georgiev. "Někdo reptá, že je to nějaký postkomunistický pozůstatek, musíme si ovšem uvědomit, že peníze nám na činnost dává stát. Je proto logické, že chce nějaké výsledky. Hokejoví Bílí Tygři si taky stanovují za cíl, že chtějí do play-off, a nikdo se tomu nediví. I my chceme soupeřit o ty nejvyšší příčky."

Dukla Liberec, to je doslova olympijský fenomén. Výprava českých reprezentantů pro Soči čítá celkem 88 sportovců.Čtvrtina - přesně 22 závodníků - má (alespoň částečnou) klubovou příslušnost právě na liberecké Dukle.

Žádný jiný oddíl tolik olympioniků do Soči nevysílá, a to ani zdaleka. Na druhém místě, co se počtu závodníků pro olympiádu týče, je další klub z regionu: SKP Kornspitz Jablonec nad Nisou, který je domovem kompletní biatlonové reprezentace v čele s hlavní hvězdou Gabrielou Soukalovou. Silné zastoupení bude mít i oddíl Saně Smržovka, který posílá do Soči čtyři zástupce.

Vojáci v Dukle

Jen čtyři z olympioniků, které do Soči vysílá armádní klub Dukla Liberec, skutečně oblékají vojenskou uniformu. Sdruženář Pavel Churavý a běžci Martin Jakš, Jiří Magál a Dušan Kožíšek se shodně pyšní hodností praporčíka.

"Armáda přijímá jen ty nejlepší sportovce, a to podle výsledků v minulých sezonách," vysvětluje vedoucí trenér liberecké Dukly Michael Georgiev. Novopečený příslušník armády musí absolvovat tříměsíční vojenský kurz a může se těšit na lepší platové podmínky.

Drtivá většina sportovců na Dukle jsou však běžní "civilové". Někteří mají plný úvazek a jsou vedeni jako instruktoři sportu, jiní mají úvazky poloviční či externí.

Lyžaři dostávají od Dukly pravidelný plat, mají zabezpečené přípravné kempy a soustředění. V libereckém sídle Dukly mají k dispozici i zdravotní středisko, regeneraci či sportovní halu.

Dohromady se tu připravuje zhruba 15 běžců, 10 skokanů, 12 sdruženářů, 3 sjezdaři a 8 akrobatů a snowboardistů.

Z minulých olympiád sportovci Dukly Liberec přivezli celkem 14 umístění na stupních vítězů. Suverénně nejlepší sportovkyní oddílu v historii je běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, která vybojovala celkem šest olympijských medailí včetně té nejcennější v Turíně 2006.

Ale zpátky k aktuálním seznamu sportovců na stole libereckého šéftrenéra Georgieva. Pod jménem každého lyžaře se nachází výčet výsledků, kterých v uplynulém období dosáhl a u toho poznámka "splněno - nesplněno". Další část listu tvoří plán pro zimní olympiádu. "A to je to nejdůležitější, protože olympiáda je vrcholem naší činnosti. Armádní sportovní centrum má za úkol zabezpečit přípravu reprezentace. Je to jasná zakázka," vysvětluje Michael Georgiev.

Tak třeba běžci na lyžích by (teoreticky) měli ze Soči přivést jeden výsledek do třetího místa. Hádejte, kdo by se o to měl postarat? Správně, dlouholetá česká mužská jednička Lukáš Bauer. Ten sice zatím nemá sezonu podle představ, přesto je medaile tím, co se od něj požaduje.

Mimochodem, Bauer pojede už na svou pátou olympiádu. Barvy liberecké Dukly však bude hájit poprvé. Pátý start na olympijských hrách čeká i dalšího běžce Jiřího Magála. Společně s hokejistou Jaromírem Jágrem jsou běžci Dukly současnými českými rekordmany v počtu účastí pod pěti kruhy.

Sportovci Dukly Liberec dostali za úkol vybojovat v ruském přímořském letovisku celkem jedenáct umístění do osmé příčky. Kdo by se o to kromě Bauera měl postarat? "Hodně očekáváme od snowboardistkek Samkové, Pančochové a Ledecké. Ale těžko něco předpokládat, je to velice ošidné odvětví," říká Georgiev.

Další medailové naděje libereckého armádního centra? Sprinteři Jakš s Razýmem v závodě dvojic. "Na Světovém poháru v Novém Městě byli čtvrtí, ale kdyby tam neměli Norové víc družstev, brali by bronz," připomíná bronzový olympionik v běhu na lyžích z Calgary 1988 Pavel Benc, dnes funkcionář Dukly.

I sdruženář Miroslav Dvořák by mohl na olympijských hrách zaútočit na první šestku. Ovšem pod podmínkou, že se mu povede úvodní skok. Černým koněm mezi skokany by měl být Jan Matura, jehož forma před olympiádou roste. "Rádi bychom ho viděli v první osmičce," přiznává šéftrenér Dukly.

Jako první zasáhne do zápolení zimní olympiády v Soči snowboardistka Šárka Pančochová, kterou už ve čtvrtek 6. února čeká kvalifikace disciplíny slopestyle. V tentýž den začíná i kvalifikace akrobatických lyžařek-boulařek s Nikolou Sudovou.

Na poslední olympiádě v kanadském Vancouveru získali zástupci Dukly dvě bronzové medaile, obě v běhu na lyžích. Kromě Lukáše Bauera na 15 km volně to byla ještě štafeta ve složení Jakš, Bauer, Magál a Koukal.

Podaří se v Soči zástupcům libereckého armádního centra tuhle bilanci alespoň vyrovnat?Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Tolik se vybralo? divila se Samková. Vydražené věci předala majitelům

ŠAMPIONKA A DRAŽITELÉ. Snowboardová olympijská šampionka Eva Samková pózuje s...

VIDEO Ještě než zase opustí Česko a vyrazí do světa na další závody, zavítala snowboardová olympijská...

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympiádu v roce 2022

Historické lvovské náměstí Rynok

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympijské hry v roce 2022. Ale o svůj sen nepřišel...

Organizátoři olympiády v Riu porušili slib. Jachtařům záliv nevyčistí

Guanabara, znečištěný záliv u Rio de Janeira

Rio de Janeiro nedodrží slib: záliv Guanabara nebude před olympijskou regatou vyčištěn. Za dva...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz