Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva plavci dohmátli navlas stejně

23 2000
Sydney - Závod na nejkratší olympijské plavecké trati má dva vítěze. Američané Gary Hall a Anthony Ervin zaplavali jednu padesátimetrovou délku bazénu v olympijském Aquatic Centre volným způsobem shodně za 21,98 vteřin. Dvojnásobný olympijský vítěz Pieter Van den Hoogenband z Nizozemska dohmátl o pět setin později. Obhájce titulu z Atlanty, Rus Alexander Popov, skončil až šestý.

"Vůbec mi nevadí, že se musím o zlato dělit," smál se Hall. "Vlastně to ani nemohlo
skončit líp. Dělím se o vítězství s kamarádem a tréninkovým partnerem," dodal syn slavného otce, který získal v roce 1976 tři zlaté olympijské medaile v plavání.

Nizozemská plavkyně Inge de Bruijnová vytvořila světový rekord v závodě na 50 metrů kraulem. Dvojnásobná olympijská vítězka dohmátla ve druhém semifinále v čase 24,13 sekundy a překonala o dvě desetiny vlastní světové maximum z června. De Bruijnová
zaplavala v Sydney již třetí světový rekord, předtím na dvojnásobné trati a na 100 m motýlek.

"Jsem v šoku," přiznala Nizozemka. "Když jsem na tabuli uviděla svůj čas, řekla jsem si - bože můj, už zas? Je to k smíchu, k neuvěření," radovala se čtyřiadvacetiletá rekordmanka. "Kdosi se mě ptal, kdy s tím skončím. Já nevím. Ale letošní rok patří jenom mně," dodala šťastná De Bruijnová.

Finále nejkratšího olympijského závodu žen, do něhož se kvalifikovala i Slovenka Martina Moravcová, se poplave v sobotu. Největší rivalkou De Bruijnové bude Therese Alshammarová ze Švédska, která však za ní v semifinále zaostala o více než půl sekundy. Mezi favoritky patří i Američanky Dara Torresová a obhájkyně z Atlanty Amy Van Dykenová. "Každý se dá porazit," odvětila Van Dykenová na otázku, zda může někdo zastavit rozjetou De Bruijnovou.

Finále olympijského závodu na 100 metrů motýlek vyhrál švédský plavec Lars Frölander, který porazil domácího favorita Michaela Klima. Bronz vybojoval další Australan Geoff Huegill. "Oba Australané jsou skvělí a tak mám pochopitelně velkou radost, že se mi je povedlo porazit a to ještě na jejich domácí půdě," zářil Frölander, který připravil většině z přítomných 17.500 diváků velké zklamání.

"Věděl jsem, že je Lars nebezpečný a může zaútočit. V posledních letech podával stabilní výkony," pravil uznale Klim. "Pokaždé, když skočím do bazénu, tak se snažím dostat ze sebe to nejlepší. Bohužel to ve sportu ne vždy stačí k vítězství," dodal smutně Australan.

Mistryně světa Američanka Brooke Bennettová potvrdila v závodě na 800 metrů kraulem roli favoritky a získala po vítězství na poloviční trati druhou zlatou medaili. Časem 8:19,67 navíc zlepšila olympijský rekord. Druhá skončila se ztrátou téměř tří sekund dvojnásobná vítězka z polohových závodů Ukrajinka Jana Kločkovová.

Šestnáctiletá Rumunka Diana Iuliana Mocanuová rozšířila medailovou sbírku o zlato ze závodu na 200 m znak. Olympijská vítězka na poloviční trati porazila o více než dvě sekundy Francouzku Roxanu Maracineanuovou. Třetí místo obsadila Miki Nakaová z Japonska.

Nejúspěšnější jsou den před koncem plaveckých soutěží zatím Američané, kteří dosud nasbírali 29 medailí, z toho dvanáct zlatých. Jejich největší rivalové, domácí Australané mají čtrnáct cenných kovů, z toho čtyři zlaté.

Výsledky nejen plaveckých sportů si přečtěte zde

Autor:


Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...Najdete na iDNES.cz