Na judistickém tatami šokoval triumf dvacetiletého Gruzínce

Colin Oates (nahoře) z Velké Británie bojuje s Lašou Šavdatuašvilim z Gruzie. Muž v modrém se nakonec stal překvapivým olympijským šampionem.

29 2012
Dvacetiletý gruzínský judista Laša Šavdatuašvili je nečekaným olympijským šampionem v kategorii do 66 kilogramů. Dosud měl jen evropský bronz, v londýnském finále však porazil trojnásobného mistra Evropy Miklóse Ungváriho z Maďarska na juko.

Mezi ženami v kategorii do 52 kilogramů se ze zlata radovala An Kum-e z KLDR. Zvládla tak finálový reparát za Peking, kde před čtyřmi roky prohrála a brala stříbro. Tentokrát už ve druhém kole zdolala svou velkou rivalku a úřadující mistryni světa Misato Nakamuraovou a ve finále porazila Kubánku Yanet Bermoyovou-Acostaovou na juko.

Bronzové medaile získaly italská policistka Rosalba Forcinitiová a Francouzka Priscilla Gnetová.

Bronz mezi muži získali Korejec Čo Čun-ho a úřadující mistr světa Masaši Ebinuma z Japonska. Oba na sebe upoutali pozornost během vzájemného čtvrtfinálového souboje, který se zapsal do historie tím, že v něm vůbec poprvé došlo k situaci, kdy komisaři dodatečně změnili rozhodnutích sudích.

Rozhodčí původně označili za vítěze Korejce, jenže s výrokem nespokojená zaplněná hala ExCel Centre začala bouřlivě pískat. To přimělo komisi výsledek přehodnotit a nakonec za vítěze označila Japonce.

"Je to poprvé, co bylo změněno rozhodnutí sudích. Chtěli jsme se ubezpečit, že vyhraje ten správný zápasník. Duel byl neskutečně vyrovnaný," prohlásil mluvčí Mezinárodní judistické federace Nicolas Messner.

Ebinuma pak v semifinále prohrál, zatímco Čo Čun-ho vyhrál opravy, a tak se oba dostali do boje o třetí místo a nakonec se dočkali stejné medaile.

Olympijské zápolení judistů - výsledky

Muži:
Do 66 kg:
1. Šavdatuašvili (Gruz.), 2. Ungvári (Maď.), 3. Čo Čun-ho (Korea) a Ebinuma (Jap.), 5. Zagrodnik (Pol.) a Uriarte (Šp.), 7. Karimov (Ázer.) a Oates (Brit.).

Ženy:
Do 52 kg:
1. Am Kum-e (KLDR), 2. Bermoyová-Acostaová (Kuba), 3. Forcinitiová (It.) a Gnetová (Fr.), 5. Mullerová (Luc.) a Heylenová (Belg.), 7. Kim Kjong-ok (Korea) a Legentilová (Mauricius).

Autoři: ,

Další z rubriky

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Najdete na iDNES.cz