Jakš, Březina či Erbanová mají stipendium od MOV. Češi si rozdělí 3 miliony

Karolina Erbanová je jednou z vyvolených, kterým MOV udělil stipendium. | foto: Zbyněk StanislavČTK

20 2012
Někteří z nich už bojují o medaile na vrcholných akcích dospělých, další se v této věkové kategorii teprve snaží prosadit. Spojuje je však jedno: jsou kandidáty české reprezentace pro příští zimní olympijské hry v Soči. Aby byli na nominační boje co nejlépe připraveni, dostanou "na přilepšenou" stipendium.

Dvanácti českým reprezentantům přidělil Mezinárodní olympijský výbor finanční prostředky z dlouhodobého programu Olympijské solidarity MOV. Celkem budou čerpat tři miliony korun. Každý z 12 vybraných bude dostávat až do 23. února 2014 stipendium 775 dolarů měsíčně.

"Z těchto stipendií mohou hradit náklady spojené s přípravou, jako je pronájem tréninkových zařízení, náklady na trenéra, starty na závodech v zahraničí, případně zdravotnické zabezpečení nebo regeneraci," uvedl Martin Doktor, nový šéf sportovního úseku ČOV.

Kdo dostal stipendium

Michal Březina, krasobruslení
Radek Matoušek, boby
Tereza Vaculíková, akr. lyžování
Michal Krčmář, biatlon
Eva Samková, snowboarding
Karolína Erbanová, rychlobruslení
Miroslav Dvořák, sev. kombinace
Matěj Kvíčala, saně
Martin Jakš, běh na lyžích
Kateřina Novotná, short track
Kateřina Paulátová, alp. lyžování
Lucie Miková, skoky na lyžích

Jednotlivé sportovce navrhly sportovní svazy a jejich jména schválil Mezinárodní olympijský výbor. "Jedná se o výběr napříč sporty," podotkl Doktor. Mezi vyvolenými jsou i vítězka závodu Světového poháru rychlobruslařek Karolína Erbanová, čtvrtý muž z mistrovství světa krasobruslařů Michal Březina nebo medailista z olympijské štafety běžců na lyžích Martin Jakš.

Tento program není novinkou, probíhá už od letních her 2004 v Aténách. O podporu může žádat každý národní olympijský výbor.

Pro Londýn 2012 dostal Český olympijský výbor 11 stipendií. "Z těchto 11 sportovců se nakonec pět na hry kvalifikovalo a Zuzana Hejnová dosáhla až na medaili. I to si mezinárodní olympijský výbor ve svých statistikách eviduje," připomněl František Dvořák, šéf české olympijské mise v Pekingu.

Michal Březina čerpal z tohoto programu už před minulou olympiádou ve Vancouveru, která byla v jeho kariéře průlomová. Poprvé na ní pronikl do elitní světové desítky mužů.

"Ty peníze mi v přípravě pomohou hodně moc. Když v sezoně skládám nové programy, přijde zhruba na milion korun," vypočítal svěřenec olympijského vítěze Petrenka.

Podobně je na tom Karolina Erbanová. "Letos s cestami na Světové poháry do Asie a Ameriky vyjde ta sezona hodně přes milion," vypočetla.

Do zahájení her v Soči nyní chybí 14 měsíců. "Tak doufám, že jak tady sedíme, uvidíme se i tam," rozhlédl se Březina po ostatních stipendistech. On i Erbanová už tam vyrazí coby aspiranti na cenné kovy.

Erbanová však měla poslední dny přece jen hektičtější. Teprve v pondělí se vrátila ze Světového poháru v Číně, kde vyhrála na trati 1000 metrů. Ve středu byla do půlnoci ve večerní róbě na galavečeru Sportovec roku, ve čtvrtek už v "londýnském" českém olympijském tričku usedla za stůl k podpisu smlouvy o stipendiu. "Oslavy vítězství v Číně nebyly žádné, zařizovala jsem spoustu věcí. Ale jsem ráda, že po měsíci jsem zase doma," říkala.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...Další z rubriky

Z boje o zimní olympijské hry v roce 2026 vypadl turecký Erzurum

Erzurum je město s půl milionem obyvatel, ležící na úpatí severoanatolského pohoří, jehož nejvyšší štíty se šplhají do výšky přes 3000 metrů.

Turecké město Erzurum bylo vyřazeno ze seznamu kandidátů na pořádání zimních olympijských her v...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

První úspěchy z OH mládeže: vzpěrač Polák má bronz, judista Bezděk stříbro

Martin Bezděk (v modrém) při nástupu do techniky Uči Mata na turnaji Evropského...

Prvních úspěchů na začátku olympijských her mládeže v Buenos Aires se dočkali i čeští...Najdete na iDNES.cz