Dvojice na písku si věří

25 2000
P r a h a - Před dvěma lety se ještě ani pořádně neznali, natož aby byli sehraní. Nehodili se k sobě věkem, dělilo je od sebe dlouhých třináct let. Na písek se přesunuli až po sezoně v hale. Nic z toho ovšem plážové volejbalisty Michala Palinka a Martina Lébla nevychýlilo z předem určené trasy. Příští pondělí se sejdou s bagáží na pražském letišti a odletí za olympijským dobrodružstvím do Sydney.

"První rok jsme se chtěli probíjet z kvalifikací, ve druhém jsme plánovali dělat výsledky. A tenhle odhad nám stoprocentně vyšel," pochvaluje si Palinek. Jakmile nastoupí na kurt, už vzbudí zájem. Víc pozornosti ale poutá Lébl, na pohled výstřední, hromotlucká figura s jedním centimetrem přes dva metry. Pod levým ramenem tetování, bradka, na hlavě rozčepýřené vlasy. V nitru ovšem tichý flegmatik.

Zato třiatřicetiletý Palinek, dohola vystříhaný otec rodiny, se strništěm na tváři, se vyžívá v roli šoumena. Je ale také zodpovědný šéf.

Shání letenky, řídí přípravu, má hlavní slovo. I proto, že ve hře na písku těží z šestileté praxe a chystá se už na druhou olympiádu. V Atlantě před čtyřmi lety, ještě s Markem Pakostou, jehož trápil pochroumaný palec na noze, dosáhl na třinácté místo. Pak si vybral do tandemu Lébla.

"Je to dobrý parťák, který to má v hlavě srovnané. Všechno klape, jak má," míní Palinek. "Nejsme konfliktní povahy." "Víme, o co nám jde. Vyhovíme si," potvrzuje Lébl. Dvouleté kočování po zeměkouli v honbě za body pro olympiádu zahájili loni v Argentině, tam se před ně natlačilo 24 soupeřů. Postupně se ale zlepšovali a letos v Marseille, v  druhé polovině července, kdy se už blížila uzávěrka olympijského žebříčku, udeřili. Dotáhli to až do semifinále.

"Předtím jsme vypadli v Itálii v prvním kole, tak jsme brzy přijeli domů a týden makali jako o život," vysvětluje si proměnu Lébl. "Bez tréninku se takový výsledek udělat nedá a tohle byla v nabitém kalendáři jediná možnost." V Marseille mohli vyšplhat ještě výš, ale v dosažení historického úspěchu českého beachvolejbalu jim zabránily zrádné bolesti v Palinkových zádech. Ke stesku ovšem měli daleko. Tehdy poprvé vycítili, že Sydney je blízko.

V srpnu si dokonce byli účastí na olympiádě natolik jistí, že si dovolili drobný risk. Vynechali dva z posledních tří turnajů a dali přednost léčení bolístek. "Byli jsme na koni," říká Palinek. "Jediné obavy jsem měl z toho, že postupující dvojice nebudou hrát úplně naplno, a tím nabídnou našim největším konkurentům získat body a dostat se před nás.

Naštěstí byl ale opak pravdou." Na olympiádu pocestují s jediným, ovšem podstatným handicapem. Většinu roku totiž hráli v hale. V tom oproti špičkovým plážovým specialistům, zejména Američanům, Brazilcům a švýcarským bratrům Lacigovým, kteří stráví na písku celý rok, ztrácejí. Víra v úspěch je ale neopouští. "Hrát se dá s každým, šmiknout se dají i Brazilci," věří si Palinek.

 

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?
Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?

Během září jste na eMimino.cz měli možnost zúčastnit se soutěže o vysavač Electrolux Pure D9. Tři výherkyně už mají nového pomocníka na úklid doma. Jak s ním jsou spokojené a doporučily by ho i vám?

Najdete na iDNES.cz