Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvořák je v předsednictvu olympioniků

19 2004
Praha - Desetibojař Tomáš Dvořák má před sebou první funkcionářskou misi. Valná hromada Českého klubu olympioniků jej spolu s dalšími 14 kandidáty zvolila do svého předsednictva. Současný předseda Ivan Satrapa se nebude ucházet o nejvyšší post pro další období a 30. listopadu bude zvolen nový šéf olympioniků.

"Mám svůj tip, ale nerad bych předbíhal," řekl po skončení páteční valné hromady Českého klubu olympioniků v Praze Ivan Satrapa. Původně měl v plánu setrvat ve funkci pouze jedno volební období, nakonec vydržel dvě.

Jeho nástupce v nejvyšší funkci může z následujících jmen: Dana Zátopková, Jiří Raška,  Imrich Bugár, Oldřich Svojanovský, Matylda Růžičková, Pavel Benc, Jiří Čtvrtečka, Jiří Adam, Antonín Procházka, Jan Kůrka, Karel Engel, Tomáš Dvořák, Petr Kment, Helena Suková. To jsou jména členů nového předsednictva, jeho patnáctým členem je Ivan Satrapa.

Nováčky jsou nadcházející tři roky desetibojař Tomáš Dvořák, Jiří Čtvrtečka a Jiří Raška. Ze sestavy, která pracovala v předsednictvu v uplynulém období, vypadli Jiří Kynos, Josef Němec a Jiří Zedníček.

Podpora Praze a Železnému

"Podařilo se nám udělat hodně práce, teď jde o to pokračovat v ní," dodal Satrapa k práci Českého klubu olympioniků. Ten na valné hromadě vyslovil podporu kandidatuře Prahy na uspořádání olympijských her v roce 2016 a oštěpaři Janu Železnému v jeho kandidatuře na předsedu Českého olympijského výboru.

V plénu nejvyššího olympijského orgánu má ČKO sedm delegátů, další jeho členové jsou však do pléna nominováni jinými organizacemi. V plénu ČOV tak působí celkem osmnáct členů Českého klubu olympioniků.

V závěru listopadu se rozhodne také o jménech sedmi přímých členů pléna ČOV z řad klubu olympioniků. "Budeme volit lidi, kteří pak podpoří Jana Železného," přiznal Satrapa.

Trojnásobný olympijský vítěz svede v lednu souboj o křeslo předsedy ČOV s dosavadním předsedou Milanem Jiráskem. Ten se v jediném diskuzním příspěvku valné hromady vrátil mimo jiné k incidentu mezi redaktorem deníku Sport Zdeňkem Jandou a místopředsedou Českého klubu olympioniků Karlem Engelem v průběhu olympijských her v Aténách.

Engel tehdy fyzicky napadl novináře za článek o pietní vzpomínce na zesnulého hokejového trenéra Ivana Hlinku. "Můžete mít stokrát pravdu v názoru na článek, ale když je to řešeno násilím, dostáváte se do obtížné pozice v jednání," řekl Jirásek, který se mezitím dvakrát omluvil vydavateli deníku dopisem.

Engel však jeho omluvu odsoudil v dopise, který rozeslal mimo jiné všem sportovním svazům. "Pro nás to bylo ukončeno dopisem pana Jiráska na konci srpna. Pak už šlo o zbytečné rozvášnění," řekl Satrapa. Český klub olympioniků zatím oficiální vyjádření k celému případu nevydal.

"Uděláme k tomu nějaké prohlášení. Byli bychom rádi, kdyby se už celá věc uzavřela," dodal Ivan Satrapa. "Nevidím to tak jednoznačně vinu na Karlu Engelovi, který reagoval ve zkratu. To se mi sice nelíbí, ale dovedu pochopit situaci," dodal. Mimochodem, Karla Engela  zvolila valná hromada Českého klubu olympioniků i pro nadcházející období.

Autor:


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...Najdete na iDNES.cz