Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Elphinston: Přesvědčte veřejnost a vládu

19 2007
Praha - Přesvědčte veřejnost, že olympiáda i samotná kandidatura bude pro Českou republiku přínosná, přesvědčte vládu, ať olympijské hry v Praze podpoří, přesvědčte sponzory, že to je dobrá investice. Pak budete mít dobrou šanci pořádat olympijské hry. To si myslí vlivný australský funkcionář Bob Elphinston, který přijel na dva dny na pozvání Českého olympijského výboru (ČOV) do Prahy.

Elphinston je od loňska předsedou Mezinárodní basketbalové federace, byl generálním manažerem organizačního výboru olympijských her v Sydney 2000, ale zejména byl členem hodnotící komise kandidatur pro olympijské hry v roce 2008 a 2012.

A je velmi pravděpodobné, že bude hodnotit uchazeče také pro OH v roce 2016, na které Praha podá na začátku září přihlášku. "Praha je krásné město, výborně lokalizovaná uprostřed Evropy, snadno dostupná z celého světa," vypočítal Elphinston v rozhovoru s novináři hlavní výhody pražské kandidatury.

"Dostat sem takového člověka, to je k nezaplacení," pokyvoval uznale hlavou Tomáš Petera, šéf společnosti Pražská olympijská, jež kandidaturu připravuje.

Pětašedesátiletý rodák z Lithgow je totiž jedním ze strůjců rozsáhlého dotazníku pro uchazečská města, který musí vyplněný z Prahy dostat Mezinárodní olympijský výbor v lednu příštího roku. "Poradil nám, na co se zaměřit, na co se klade největší důraz, na co si dát pozor, co naopak není tak důležité," povídal Petera.

Elphinston se ve středu setkal s primátorem Pavlem Bémem, navštívil Sazka Arenu, se zástupci ČOV hovořil o pražské kandidatuře. S místopředsedou ČOV Jiřím Zedníčkem dokonce kdysi hrával basketbal. "Doufám, že spolu nemáte nějaké nevyřízené účty," pošťuchoval kolegu předseda ČOV Milan Jirásek. "To už je promlčené," usmál se místopředseda pro ekonomiku.

S Elphinstonem jsou kamarádi, ale po podání přihlášky se už nebudou podle pravidel MOV moci oficiálně stýkat. "Vaše velká výhoda je, že máte skvěle fungující a úspěšný olympijský výbor," složil poklonu Australan.

"A byl jsem překvapen, s jakým velkým nadšením na Bém mi kandidaturu prezentoval," povídal funkcionář. "Jsem rád, že to děláte s takovým entuziasmem," prohlásil. "Česká republika je země se stabilní ekonomikou, na vzestupu a je bezpečná," vypočítal další výhody. "Důležitá jsou sportoviště, doprava, bezpečnost, ale olympiáda je hlavně pro sportovce," nastínil, na co hodnoti

cí komise obvykle klade důraz.

Podle jeho názoru se právě Praha může stát příkladem, že lze uspořádat olympijské hry komornějšího rázu. "Třeba Peking je až moc ohromný, jsou tam problémy s dopravou, se znečištěným životním prostředím," řekl Elphinston ke hrám v příštím roce.

Velmi důležitý je podle jeho názoru také lobbing. "Vezměte si Tonyho Blaira, jeho profesionální přístup a projev Londýnu hodně pomohl," zmínil Elphinston britského premiéra a hry 2012.

Praha prý nesmí jít podle příkladu Atén, kde nyní nevědí, co s velkými stadiony. "Postavte co nejvíc dočasných stadionů a pak je třeba přesuňte do jiných měst. Ať z toho profituje celá země," řekl.

"Olympiáda vám pomůže zlepšit infrastrukturu, pro mladé sportovce to bude motivace, když uvidí velké hvězdy. Já si pamatuju, když jsem byl mladý, tak jsem obdivoval Emila Zátopka," připomněl Australan slavného českého vytrvalce. "A nezapomeňte na paralympiádu, to zase pomůže populaci postižených," upozornil.

Nevýhodou kandidatury Prahy je skutečnost, že se bude muset postavit hodně nových areálů. A také, že Česká republika dosud nepořádala moc vrcholných akcí s výjimkou hokejového mistrovství světa či atletického MS do 17 let nebo basketbalového Final Four.

Česká republika se z velkých seniorských akcí uchází jen o MS v basketbalu žen v roce 2010, kdy končí Elphinstonovo funkční období u basketbalové federace. "Ale to není až zas tak důležité," dodal funkcionář.

Autor:


Komwag, podnik čistoty a údržby města, a.s.
ŘIDIČ skupiny C (+E) - náborový příspěvek 50 000,-

Komwag, podnik čistoty a údržby města, a.s.
Praha
nabízený plat: 23 500 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze