Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Jak se v Londýně olympijským výpravám v průběhu her ztráceli sportovci

Guinejský judista Facinet Keita na olympijských hrách v judu nedosáhl na medaili, zde je vlevo na snímku po prohře s Blasem Jr. z Guamu. Od soboty je navíc nezvěstný. | foto: Reuters

16 2012
Na olympiádu nemusíte jet jen s cílem vyhrát. Anebo zúčastnit se. Už 21 sportovců a bafuňářů cestu do Londýna využilo k tomu, aby emigrovali za lepším.

Jeho zápas na olympijských hrách trval jen 49 vteřin. Pak judista Cedric Mandembo prohrál na ipon a jeden velký sen byl u konce. Jenže hned jiný se začal plnit. Ještě pár dnů zůstal reprezentant Konga v olympijské vesnici, šel se podívat i na slavnostní zakončení a pak... Pak už byl jeho mobilní telefon vypnutý, pokoj prázdný a on i zavazadla pryč. Fuč byl i trenér.

Mandembo je tak jedním z Afričanů, kteří využili olympiádu k emigraci. Aby našli v Evropě - především z ekonomického pohledu - lepší život. A Mandembův případ je pak typickým, kterak se za novým životem jde. Prostě se vytratí z olympijské vesnice, stanou se hledanými a čeká se jen na chvíli, kdy se přihlásí o azyl.

Ze kterých států jich zmizelo nejvíce?

7 Kamerun
4 Kongo
3 Guinea
3 Pobřeží slonoviny
3 Súdán
1 Etiopie

Britský deník Telegraph spočítal, že podobně během her "uteklo" z olympijské vesnice 21 sportovců a členů výprav. K posledním pohřešovaným se řadí tři účastníci z Guineje a tři z Pobřeží slonoviny. "Prostě se nevrátili do olympijské vesnice," okomentoval to Adama Doumbia, šéf výpravy z Pobřeží slonoviny.

Vůbec prvním ztraceným olympionikem byla ještě před startem her brankářka kamerunského fotbalového týmu Drusille Ngako. Ta se po tréninkovém kempu nedostala mezi 18 nominovaných hráček, a když mužstvo jelo k poslednímu přípravnému zápasu, utekla. Pak k ní přibylo ještě dalších šest jejích krajanů, z nichž hned pět bylo boxerů.

"Nezůstáváme tady, protože bychom neměli rádi naši zemi, ale protože tam nemůžeme dělat sport, který milujeme. Chceme se stát profesionály, a proto se nemůžeme vrátit do Kamerunu," tvrdil boxer Thomas Essomba. Šéf kamerunské výpravy David Ojong to označil jen za "hloupé zdůvodnění jeho dezertace."

Počet sportovců, kteří se rozhodli nevrátit, ještě není konečný. Londýnští organizátoři tvrdí, že o azyl mohou zažádat až dvě procenta sportovců z Afriky a Blízkého východu.

Emigrace během olympiády není výjimečný jev. Avšak povětšinou to bylo z politických, nikoliv ekonomických důvodů (byť ty byly s politikou úzce spjaty). Třeba v roce 1956 zůstalo v Melbourne celé mužstvo vodních pólistů z Maďarska, které se po revoluci ve své zemi nechtělo vrátit domů.

Autor:
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze