Emmonsovi mají další medaili, získal ji střelec Matthew. Češi neuspěli

Matthew Emmons | foto: Michal SváčekMF DNES

15 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Matthew Emmons, americký manžel české střelkyně Kateřiny, už má také medaili z olympijských her v Pekingu. Ve střelbě z libovolné malorážky na 60 ran vleže získal stříbro. Vyhrál ukrajinský reprezentant Artur Ajvazian. Oba čeští zástupci - Miroslav Varga a Tomáš Jeřábek - skončili už v kvalifikaci.

Pro česko-americký pár je to už třetí medaile z Pekingu. Kateřina Emmons získala zlato ve vzduchové pušce a stříbro ve sportovní malorážce. Matthew bude ještě navíc startovat v neděli ve střelbě malorážkou na 3x40 ran, tedy v soutěži, v níž se na minulých hrách připravil o medaili střelou do vedlejšího terče.

"Tři medaile pro jednu rodinu na jedné olympiádě, to je skoro fenomenální. Nemůžu být šťastnější," prohlásil Matthew Emmons. "Opravdu je to nejlepší den v mém životě."

Emmons, který v této disciplíně obhajoval zlatou medaili z posledních her, ve finále ztrácel na vítěze kvalifikace Ajvaziana dva body. "To je hodně. Sice není nemožné to dohnat, ale je to hodně náročné," řekl Emmons. Ajvazian střílel bezchybně a držel si odstup. "Zlato patří mému trenérovi, moc mě naučil," pronesl vítěz.

V deseti finálových střelách byl nejlepší australský reprezentant Warren Potent, který nakonec získal bronzovou medaili.

Matthew Emmons a Kateřina Emmons

Češi skončili v kvalifikaci

Oba čeští zástupci - Miroslav Varga a Tomáš Jeřábek - skončili už v kvalifikaci.

Varga, vítěz z her v Soulu 1988, při svém návratu na olympijská kolbiště nastřílel 590 bodů a skončil devětadvacátý. "Z deseti nastřílených devítek jsem měl pětkrát devět celých devět, to jsou tři milimetry od finále. Ale špička je hrozně našlapaná," řekl Varga.

Jeřábek byl o čtyři body horší, obsadil šestačtyřicátou příčku.

Ve skeetu bude do druhého dne soutěže vstupovat Jan Sychra z osmnáctého místa. Na olympijské střelnici mu sice výborně vyšly první dvě položky, po kterých se s jedinou chybou dělil o vedení, ale v třetí sérii čtyřikrát minul a výrazně klesl. Na vedoucího Vincenta Hancocka z USA ztrácí tři rány.

Devětatřicetiletý rodák z Brna, který v Pekingu obhajuje deváté místo z předchozích her v Aténách, bude v soutěži pokračovat v sobotu od 9.00 SELČ.

V druhém kole kvalifikace bude bojovat o umístění mezi nejlepší šestkou, která se dostane do odpoledního finále. Aktuálně šestý Australan George Barton má nástřel o jednu ránu lepší než Sychra.

Martinu Podhráskému a Martinu Strnadovi nevyšel v Pekingu první den olympijské soutěže v rychlopalné pistoli na 25 metrů. Patří jim v devatenáctičlenném poli patří poslední dvě místa.

Podhráský dnes nastřílel 276 bodů a do druhého dne vstoupí z 18. pozice, když na první místo ztrácí 15 bodů. Poslední Strnad byl ještě o devět bodů horší.

V čele je po prvním dnu Rus Leonid Jekimov, který původně neměl v Pekingu vůbec startovat. Na poslední chvíli nahradil zlatého medailistu v
rychlopalné pistoli ze Sydney a bronzového z Atén Sergeje Alifirenka, který do Číny nepřijel kvůli potížím se zrakem.

. Výsledky:

Muži - libovolná malorážka vleže:
1. Ajvazian (Ukr.) 702,7 (599+103,7), 2. Emmons (USA) 701,7 (597+104,7), 3. Potent (Austr.) 700,5 (595+105,5), 4. Berg (Nor.) 699,1, 5. Prichodotčenko (Rus.) 699,0, 6. Sauveplane (Fr.) 698,8, 7. Hirvi (Fin.) 698,5, 8. Martynov (Běl.) 698,3, ...29. Varga 590, 46. Jeřábek (oba ČR) 586.

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Najdete na iDNES.cz