Kdo jsi, Ester Ledecká? Takovej cvok, pronesla se zlatou medailí na krku

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v jihokorejském Pchjongčchangu startovala. (24. února 2018) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

26 2018
Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) - Ta otázka se v korejském mrazu přímo zhmotňovala a francouzský deník L’Equipe ji vložil do titulku: „Kdo jsi, Ester Ledecká?“ Nebylo nic jednoduššího než se zeptat jí samotné. „Takovej jeden cvok,“ pronesla se zlatou medailí na krku.

Poté k ní přidala identickou kopii - za úplně jiný sport. Ano, byla to až bláznivá jízda, vždyť aspoň dvě zlaté na jedněch hrách před ní dobyli z krajanů pouze nejslavnější dříč Emil Zátopek, gymnastická panovnice Věra Čáslavská, současný šéf olympijské mise Martin Doktor a její kamarádka Martina Sáblíková.

Právě skončená olympiáda byla extraktem z její povahy.

Jaké tedy hry s Ester byly?

Posloužily třeba jako předzvěst toho, co se dá čekat v letech příštích. Mnoho bylo napsáno a vyřčeno o tom, že se vzdor zvyklostem zavřela do „bubliny“ a svoje zvyky ze Světových pohárů si přenesla také na olympiádu.

Tedy že komunikovala výhradně po závodech a poté na velké tiskovce v poslední den her.

ZLATO. Česká snowboardistka Ester Ledecká zvítězila v olympijském paralelním...

Poznámka číslo jedna: funguje to - a to tak, že náramně; co jiného říci po dvou zlatech.

Poznámka číslo dvě: Ledecká se za to sama od sebe českým píšícím novinářům několikrát omluvila. Chápe svět 21. století, chápe spletenec sportovců, médií i sociálních sítí, nejpodstatnější pro ni ovšem je dělat si věci po svém. Protože po svém, to znamená špičkově.

Erichu, já nejsem smutná!

Pozorovat ji je někdy spletité i pro ty hodně blízké. Snowboardový kouč Ledecké Erich Pramsohler, který kvůli zdravotním potížím musel tuto sezonu vynechat, kupříkladu sledoval sobotní snowboardový závod - a stejně jako my se divil.

Zatímco soupeřky téměř jančí z každého postupu, královna Ester zachovává ledovou tvář, skryta v neměnné grimase za svůj snowboard: „Když jsem se konečně dostala k tomu, abych mu zavolala, myslel si, že je se mnou něco špatně. Že jsem smutná. A já mu říkám: Vždycky jsi mě viděl přímo na místě, ne v televizi. Jsem pořád taková. Ve své bublině.“

Hry v Pchjongčchangu rovněž ukázaly, že Ledecká je dívkou se šťastnou rukou na výběr těch, kteří jí sportovně pomáhají (rodiče, jejichž podíl je nezpochybnitelný, nechme pro jednou stranou). Lyžařští trenéři Tomáš a Ondřej Bankové. Servisman a muž mnoha řemesel Petr Kouřil, o němž Ledecká tvrdí: „Klidná síla.“ 

Tělo jí dává do kupy další dobrák, fyzioterapeut Jakub Marek. Do toho dumavý snowboardový kouč Reiter. Dobrá parta, navíc stmelená úspěchy. Ty jsou v podstatě „vedlejším produktem“ jejich společného snažení, v němž je v hlavní roli děvče stojící buď na lyžích, nebo na snowboardu.

RODIČE. Boj o druhou zlatou medaili Ester Ledecké sledovali v cíli závodu její...

RODIČE. Zuzana a Janek Ledečtí sledují jízdu své dcery za zlatem.

Momentka z tiskové konference dvojnásobné olympijské vítězky Ester Ledecké -...

Ester Ledecká e její trenéři: vlevo ten snowboardový Justin Reiter, vpravo ten lyžařský Tomáš Bank.

Kočují s ní světem proto, že všichni věděli, co v sobě skrývá. Ještě dřív, než nad Koreou vyvstala zlatá záře. „Miluju vás,“ říkala všem rozšafně ve velkém sále pro tiskové konference. A ukazovala svoji další tvář.

Já a vzor? To radši vážně ne

V mimořádně disciplinované sportovkyni je stále totiž ztřeštěná, zdravě přidrzlá holka.

Když se jí jeden ze zahraničních kolegů otázal, zda si uvědomuje, že náhle může být pro mnohé mladé vzorem, reakcí byl smích kombinovaný s lehkým zděšením.

„Já? Ne, radši ne. Vážně.“

„Proč ne?“

„Nemyslím si, že jsem nějak dobrý příklad. Jsem moc praštěná.“

Vypočítává, kolik songů jakožto muzikantova ratolest zvládne na kytaru (dva: Here Comes the Sun a Blackbird).

Okamžitě se s gustem zapojí do fabulací na téma své dětské lásky, rockera Bryana Adamse: „Zvládl to úplně s klidem, jako jediný mi zatím nenapsal. Ale on mi vždycky pošle vzkaz tak, aby to nebylo nápadné pro ostatní - a já si to tam najdu. Jiskra přeskočila už dávno, tohle náš vztah zase upevní.“

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká na tiskové konferenci
Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká na tiskové konferenci

Bavilo by ji potkat se s plavkyní Katie Ledeckou, která jí gratulovala na Twitteru a navrhovala testy DNA: „Jasně, bylo by to fajn. Je to obrovská osobnost; kam já se na ni hrabu.“

Tohle používá často. Zeptejte se jí na Věru Čáslavskou, Martinu Sáblíkovou, na Lindsey Vonnovou, Mikaelu Shiffrinovou… A volí plus minus stejné výrazy.

Není z těch, kterým by velká jízda dodala nepatřičné slovní sebevědomí. Místo toho po každém závodě děkuje: týmu i lidem, kteří jí pomáhali od dětských krůčků na sjezdovkách.

Tím pádem v Jižní Koreji vyjmenovávala seznam svých raných lyžařských i snowboardových rádců, již tehdy asistovali budoucí olympijské šampionce.

O sportu se totiž moc nežertuje. Ikonickou chvílí patrně zůstane moment, kdy jí, vykulené ze zlaté lyžařské jízdy, kameraman v přímém přenosu sděluje, že o setinu sekundy vyhrála - a ona mu odporuje.

Česká snowboardistka Ester Ledecká v cíli olympijského paralelního obřím...
RADOST. Česká snowboardistka Ester Ledecká zvítězila v olympijském paralelním...

Tohle žádný fór nebyl, i po týdnu si na tom trvá: „Vůbec jsem si nedělala srandu. Myslela jsem, že to není pravda. Pak by totiž bylo hodně trapné se radovat, kdyby mi následně změnili čas.“

V tu chvíli byla stále ve své bublině. Krátce z ní vystoupí při pondělní slavnosti na Staroměstském náměstí - a pak zase zpět na sníh, na lyže i na snowboard.

O tom, ve kterém ze světů je jí lépe, je zbytečné pochybovat. Však je ve svém konání momentálně skutečné eso.

Nejčtenější

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Další z rubriky

Kdo jsi, Ester Ledecká? Svět tleská senzaci na vypůjčených lyžích

ZLATO. Česká lyžařka Ester Ledecká senzačně zvítězila v olympijském superobřím...

VIDEO Americká televize NBC před poslední jízdou superobřího slalomu oznámila, že zlatou medaili v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz