Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraťte slalom na olympiádu, bouří se snowboardisté. I Ledecká

Ester Ledecká | foto: Sport Invest

23 2016
Zreče (Od našeho zpravodaje) - Že se v programu olympiád přidávají a ubírají nové disciplíny, není nic až tak výjimečného. Výjimečné je, když za to Mezinárodní olympijský výbor (MOV) žaluje přímo jeden ze sportovců. Snowboardistu Justina Reitera namíchlo, když z programu zimních her 2018 a 2022 vypadl paralelní slalom, a tak loni v září podal žalobu k soudu v Lausanne. Jeho případ nabírá na intenzitě a souhlasné hlasy sílí.

„Taky jsem petici pro návrat slalomu podpořila a dala na Facebook,“ kývla snowboardistka Ester Ledecká.

Aby ne: loni se stala v paralelním slalomu mistryní světa, aby jen pět měsíců poté slyšela, že disciplína z her mizí. Nahradí ji freestylová záležitost zvaná Big Air.

„Americký olympijský výbor zabojoval, aby slalom stáhli, protože v něm nemají šanci na medaili. Televize jim řekla, že pokud se nebudou v žebříčku medailí během olympiády držet nahoře, tak že jim bude klesat sledovanost. V Big Airu mají šanci na medaili větší,“ líčí Ledecká.

A zlobí se: „Takhle by to principiálně nemělo být. Americký výbor by neměl mít takovou moc.“

Neznamená to, že by 20letá slečna měla přijít o nejbližší zimní hry úplně. Jednak by se do Koreje ráda kvalifikovala i na lyžích, navíc v programu zůstal paralelní obří slalom, tedy disciplína, v níž už vyhrála tři závody Světového poháru.

Další ji čeká v sobotu v Rogle, zimním středisku na severovýchodě Slovinska, kousek od Zreči, kde snowboardisté bydlí.

Zatímco v šestitisícovém městečku je na pohled klid, ve snowboardingovém zákulisí to vře, jelikož komunita rozmýšlí další kroky v boji proti rozhodnutí MOV. „Chystá se tu velká schůze. Protestují úplně všichni,“ líčí Ledecká.

Přes sociální sítě dostává zprávy o stížnostech různých národních svazů, sami sportovci se pokoušejí vyzývat fanoušky, aby se také zapojili do boje za návrat paralelního slalomu.

„Když jsem dala na Facebook petici já, podepsala to spousta lidí, což jsem nečekala, že by to mohlo mít u nás tak skvělý ohlas. Ani ostatní nechápali - dávali to na Facebooky, ale lidem to bylo ukradené, tak jsem říkala: To jsou prostě čeští fanoušci, srdcaři,“ usmála se.

Petice nasbírala přes 15 tisíc podpisů, ale boj nekončí. Reiter argumentuje tím, že MOV porušil svá vlastní pravidla, když oznámil zařazení nových sportů bez prostoru pro komentáře a námitky. „Myslím, že máme solidní argumenty,“ řekl. „Nejde o mě, jde mnohem o víc. MOV má nad olympiádou bezprecedentní moc jako soudce a vykonavatel všech rozhodnutí, pokud do takových věcí sportovci nemohou mluvit. Nemůžu jen tak sedět a nechat to dopustit.“

Také Ledecká věří, že jeho akce má šanci na úspěch. Ač nepatří k nejhlasitějším kritikům rozhodnutí MOV, uznává, že by raději měla možnost závodit ve více disciplínách.

„Není takový problém postavit tam brány na slalom. Když už tam jeden závod je, tak to není finančně náročné. Kopec bude připravený, stačí jen posunout start dolů a přestavět brány,“ přemítá.

Ale dokáže ona a její kolegové boj proti MOV skutečně vyhrát?Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz