Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Etiopie má běžce i na sněhu. Teklemariam láká krajany na lyžování

Robel Teklemariam | foto: Profimedia.cz

9 2010
Etiopii bude na nadcházejících zimních olympijských hrách ve Vancouveru reprezentovat jediný sportovec. Běžec na lyžích Robel Teklemariam hodlá vylepšit svůj výsledek z posledních her v Turíně, kde doběhl na 84. místě ze stovky startujících. Především ale hodlá přispět k rozvoji zimních disciplín ve své vlasti. Aby nebyl zároveň posledním Etiopanem na zimní olympiádě...

"Jestli zajedu lepší výsledek než v Turíně, budu opravdu šťastný," uvedl Teklemariam v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Mým hlavním cílem ale je získat Etiopany pro lyžování. Nechci být zároveň prvním a posledním etiopským lyžařem," dodal.

I proto zřídil internetové stránky, jejichž prostřednictvím vyhledává krajany, kteří mají možnost lyžovat v zahraničí a chtěli by reprezentovat. "Nejlepší věcí na světě by pro mě bylo, kdybych se nekvalifikoval na další olympijské hry, protože by tu byl jiný etiopský lyžař, který by byl rychlejší než já," prozradil své přání.

Zatímco organizátoři i sportovci ve Vancouveru kvůli teplému počasí řeší jak trénovat na sjezdovkách bez sněhu, Teklemariam si s nedostatkem sněhové pokrývky starosti nedělá. Po okolí hlavního etiopského města Addis Abeby se prohání na kolečkových lyžích a pranic mu nevadí, že cestou narazí pouze na povozy tažené osly a udivené pohledy místních obyvatel. Chuť do tréninku mu neberou ani rozpálené sluneční paprsky rovníkové Afriky.

"Našel jsem tu silnici s ideálním stoupáním a minimálním provozem. Vím, že kolečkové lyže nejsou ideální a že by bylo lepší trénovat na sněhu. Ale zase tu mohu jezdit ve výšce 2700 metrů nad mořem, což zlepšuje vytrvalost," vysvětlil, proč raději trénuje šest dní v týdnu doma, přestože často jezdí po celém světě jako lyžařský instruktor.

Pětatřicetiletý Teklemariam, nepřehlédnutelný díky svým dlouhým dredům, v osmi letech odjel do amerického státu New York s matkou, která tam pracovala pro OSN. "Chodil jsem tam na internátní školu a lyžování tam bylo běžnou záležitostí. Neměl jsem moc na vybranou. Samozřejmě to pro mě byl šok," vzpomínal.

Většina etiopských dětí sní o tom, jak poráží slavné atlety Haileho Gebrselassieho a Kenenisu Bekeleho, ale Teklemariam prý od té doby toužil jen po účasti na zimních hrách. "Dlouho mi to leželo v hlavě, ale když jsem viděl na hrách v Naganu keňského běžkaře, bylo rozhodnuto," řekl Teklemariam, který chce být podobným vzorem pro další africké lyžaře.

Proto po návratu do Etiopie založil lyžařský svaz, do jeho vedení dosadil členy své rodiny a následně získal peníze od sponzorů na start v Turíně.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze