Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biatlon na jedničce, hokej na dvojce. Eurosport zbrojí na olympiádu

Budete sledovat Ondřeje Moravce ve vytrvalostním závodu, nebo začátek hokejového zápasu Česka s Koreou? | foto:  Michal Sváček, MAFRA

7 2018
Za dva dny vzplane na olympijském stadionu v jihokorejském Pchjongčchangu olympijský oheň. Budou to první plně digitální hry pod pěti kruhy pro evropské diváky. První hry, kdy fanoušci v Česku budou moci sledovat každého sportovce minutu po minutě nebo taky kompletní zápasy českých hokejistů a zároveň biatlon. Jen ne na České televizi, která extrémně zúžila nabídku, ale na placeném Eurosportu.

Srovnání těchto dvou stanic vyznívá až krutě. Zatímco Česká televize disponuje 190 hodinami přenosů z nadcházejících her, Eurosport jich může odvysílat 900.

Pro diváky veřejnoprávní České televize je to úplně jiná „nálož“, než na jakou byli zvyklí. V Soči totiž byla nabídka největší v historii.

Jak ČT podstupuje dietu

Česká televize odvysílá ve srovnání s minulostí pouze 190 hodin s možností jedné reprízy a zpravodajské přehledy.

ČT měla před čtyřmi lety dvě studia, jedno na místě konání, druhé v Praze. Na dvou kanálech odvysílala v součtu 726 hodin, na webu ctsport.cz jely čtyři internetové streamy, na kterých diváci mohli sledovat téměř všechny sportovní disciplíny.

Tolik se toho změnilo.

„V porovná se Soči budeme vysílat tak třetinu,“ ví i výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský. „Je tam hodně omezení, jsme v hodně nepříjemné situaci.“

Hry v Koreji poběží pouze na kanálu ČT sport, v mobilních aplikacích nikoliv a streamovat na webu půjde pouze aktuální televizní vysílání.

I proto aktuálně vítězí Eurosport.

Hokej i biatlon

Když si diváci v televizi aktuálně pustí českou mutaci této televizní stanice, v jejím pravém horním růžku visí olympijské kruhy a také dny, které chybí do startu.

„Domov olympijských her.“ To je motto této celoevropské televizní sítě.

Eurosport tím domovem tentokrát opravdu bude.

Olympijské kruhy na pláži v Gangneung, kde se nachází olympijská vesnice.

Olympijské kruhy na pláži v Gangneung, kde se nachází olympijská vesnice.

Jako jediná televize v Evropě totiž nabídne každou minutu her, všechny sportovce a sporty on-line na mobilních zařízeních nebo připojených televizorech.

Fanoušci si tak poprvé v historii budou moci vybrat, co, kdy a jak budou chtít sledovat.

Na tradiční stanici Eurosport 1 poběží všechny biatlonové závody a také další sporty na sněhu a na ledu, kromě hokeje. Ten bude většinou vysílán na stanici Eurosport 2.

Na té díky výjimce, kterou se podařilo českým zástupcům v Paříži vyjednat, poběží také úvodní zápas českých hokejistů proti Koreji, který Česká televize kvůli biatlonu nabídne až se zpožděním.

Diváci Eurosportu si tak ve čtvrtek 15. února zvolí mezi závěrem vytrvalostního závodu mužů v biatlonu a začátkem hokejového utkání.

„Program olympijských her se stěží vejde do dvou programů, ne vše tedy diváci uvidí na těchto dvou základních programech. Eurosport ale přihlédl k faktu, že ČT nevysílá úvodní zápas českých hokejistů a nabídne ho kompletní, stejně jako další zápasy českého týmu,“ říká Vít Rosenbaum z Media Listu, PR manažer české verze Eurosportu..

Česká biatlonistka Eva Puskarčíková během předolympijského tréninku v Jižní...
Český brankář Dominik Furch slaví se spoluhráči výhru nad Švédskem.

Dáte ve čtvrtek 15. února přednost biatlonu, nebo hokeji?

Další dva zápasy českých hokejistů s Kanadou a Švýcarskem také nabídne televizní stanice Eurosport 2.

Na dvou základních televizních stanicích uvidí diváci rovněž další české hity her - paralelní obří slalom Ester Ledecké, finále snowboardcrossu Evy Samkové nebo pětikilometrový závod Martiny Sáblíkové.

„Jen závod na 3 000 metrů Martiny Sáblíkové nepoběží ani na jednom z hlavních kanálů Eurosportu, vysílá ho ČT,“ vysvětluje Rosenbaum.

Přesto o něj diváci Eurosportu nepřijdou, mohou ho sledovat skrze Eurosport Player.

Každá minuta i virtuální realita

Ten je k dispozici pro telefony, tablety a notebooky od 1. února za 6,99 eur. V této aplikaci kromě Eurosportu 1 a 2 budou k dispozici další tři programy - Eurosport 3, 4 a 5, (ty budou od 8. února k dispozici také na kabelové televizi UPC, pozn. red.) které ale poběží s originálním komentářem, bez českého audia.

„Chceme předefinovat divácké zážitky z olympijských her pohlcujícími příběhy, bezkonkurenčními analýzami a all-screen strategií, která osloví mladší publikum. Diváci si přejí víc, lepší přístup ke sportovním hrdinům, více analýz a více způsobů, jak sledovat olympijské hry,“ uvedl ve zprávě Jean-Briac Perrette, generální ředitel společnosti Discovery Networks, která Eurosport vlastní.

A to všechno Eurosport Player slibuje.

„Fanoušci budou mít příležitost přizpůsobit si a definovat vlastní olympijské zážitky - vybrat si co, kdy a jak chtějí sledovat,“ uvedli představitelé Eurosportu.

A krom toho všeho se chystá také virtuální realita.

Nývlt Václav: online #6463

Mate-li nějaký VR headset (byť třeba jen Google Cardboard), můžete vyzkoušet aplikace Eurosport VR a Discovery VR s katalogy 360° videí k přehrání.

Tu přinese aplikace Winter Olympics Eurosport VR, díky které se diváci budou moct ponořit hluboko do dění olympiády.

Technologie Intel True VR, která využívá více kamer při vybraných událostech, vytvoří perspektivu 360°, což fanoušky vtáhne do akce ještě víc než v minulosti. Ve virtuální realitě je nachystáno víc než 50 hodin, včetně některých z největších momentů her.

K vidění bude hokej, alpské lyžování, krasobruslení, skoky na lyžích, skeleton, rychlobruslení, snowboarding, curling a také zahajovací a závěrečný ceremoniál. Další z rubriky

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Hokejista Koukal: Olympiáda? Nejhorší zklamání, co jsem ve sportu zažil

Petr Koukal proměnil nájezd mezi betony amerického gólmana Ryana Zapolskiho.

Už bezprostředně po prohraném zápase o bronz s Kanadou hradecký hokejista Petr Koukal nijak...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.Najdete na iDNES.cz