České stolní tenistky si na Evropských hrách v Baku zahrají o bronz

Iveta Vacenovská | foto: archiv

14 2015
České stolní tenistky čeká na premiérových Evropských hrách v Baku souboj o bronzové medaile. Po čtvrtfinálovém vítězství 3:1 nad Francií český tým podlehl v semifinále favorizovaným Němkám 0:3 na zápasy. V pondělním střetnutí o konečnou třetí příčku je potká Ukrajina.

České hráčky Renáta Štrbíková, Iveta Vacenovská a Hana Matelová v sobotu nečekaně vyřadily rakouské vicemistryně Evropy a v neděli si poradily i s Francií. „Jsem strašně ráda, že se nám povedl takovýhle super výsledek,“ zářila po postupu do semifinále Vacenovská.

V zápase o postup do finále je však zastavily suverénní Němky, které porazily bez ztráty bodu Maďarsko a ve čtvrtfinále i Rusko. „Prohrály jsme s nejsilnějším týmem, který je nasazený jako číslo jedna, ale za stolem jsme udělaly maximum. Závěrečný výsledek 0:3 je doopravdy relativně krutý,“ řekla česká jednička.

„Nedá se nic dělat, musíme se oklepat a teď fandíme Holandsku, protože proti Ukrajině máme zítra víc šancí,“ dodala Vacenovská. Přání se jí splnilo, Ukrajinky ale druhé semifinále notně zdramatizovaly: Nizozemsko rozhodlo o postupu až v závěrečném pátém zápasu.

Sledujte on-line události z Evropských her v Baku

Svůj program na Evropských hrách zahájili rychlostní kanoisté, kteří nezávodí v Baku, ale v Mingačeviru. Z úvodní rozjížďky postoupil z prvního místa přímo do finále na kilometrové trati singlkanoista Martin Fuksa, ze třetího místa deblkajakáři Jakub Špicar, Patrik Kučera a třetí místo posunulo do bojů o medaile i čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba.

„Jelo se mi opravdu dobře. Jel jsem tak, jak jsem chtěl. Trochu jsem se toho ale bál, protože tam bylo docela dost rychlých závodníků. Od startu jsem to ale měl pod kontrolou. Ve finiši jsem ještě zrychlil, protože jsem slyšel Poláka. Říkal jsem si, že když vedu, vyhraju,“ řekl Fuksa (rozhovor zde). Těšilo ho, že před finále může šetřit síly a nemusel odpoledne absolvovat semifinále.

Trochu nečekané problémy s postupem měli úřadující mistři světa na čtyřkajaku. „Dráha nám v rozjížďce ukázala, že umí být celkem neregulérní. V první polovině se nám jelo docela lehce, loď nám pěkně odjížděla a věřili jsme si, že soupeřům odjedeme, ale bohužel jsme chytili na kormidlo trávu, které tam plave docela dost, a loď nám to zpomalilo. Nakonec jsme museli bojovat i o poslední postupové místo do finále, které se nám naštěstí podařilo udržet,“ řekl Havel - rozhovor zde.

Fotogalerie z Evropských her

Ze semifinále poté do bojů o medaile postoupil z třetího místa kajakář Dostál a z první pozice deblkanoisté Filip Dvořák, Jaroslav Radoň. Ženský čtyřkajak Michaela Mlezivová, Lucie Matoušková, Monika Machová, Anna Kožíšková byl v semifinále sedmý a ve finále bude chybět.

Dostál uspěl i přesto, že nejprve ‚ulil‘ start a v následné jízdě byl trochu rozhozený. „Nebylo to ono, nemohl jsem si mezi záběry najít svůj odpočinek. Doufám, že se to před finále spraví a bude to dobré,“ přál si Dostál, který až do konce musel bojovat o poslední postupové místo. „Už jsem si říkal, že to bude zase jako na mistrovství Evropy, kde jsem jel jen malé finále. Ale řekl jsem si, že se to nesmí stát, a finiš jsem tam narval.“

Ze tří českých triatlonistů skončil nejlépe na 22. místě František Linduška, karatistka Veronika Mišková ze skupiny do semifinále nepostoupila. Na kontě měla jednu výhru a dvě porážky. Obě její přemožitelky Španělka Sánchezová i Francouzka Scordová jsou ve finále.

Evropské hry v Baku

Stolní tenis, ženy - družstva
Čtvrtfinále:
ČR - Francie 3:1

Semifinále:
Německo - ČR 3:0.

Triatlon
Muži:
1. Benson (Brit.) 1:48:31, 2. Silva (Portug.) -11, 3. Pevcov (Ázerb.) -33, ...22. Linduška -3:30, 33. Svoboda -5:37, 39. Kubínek (všichni ČR) -8:24.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Když vítr zastaví střelu a na finty není čas. Aneb basketbal pod nebem

V Baku se hraje také basketbal 3x3. Český hráč Roman Zachrla napadá Marshalla...

Vypadají trochu jako kočovníci, kteří uprostřed města předvádějí svoje kejkle. Na improvizovaném...

Evropské hry 2015, Baku

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Historicky první Evropské hry pořádalo od 12. do 28. června 2015 Baku v Ázerbájdžánu.

Koukal starší, trenér a otec: Ten největší boj má Petr už za sebou

Český badmintonista Petr Koukal (vlevo) hovoří s trenérem a svým otcem Petrem...

Baku (Od našeho zpravodaje) Dříve zažívali i dlouhé cesty plné mlčení, když autem odjížděli z nepovedených turnajů. „Spoustu...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz