Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přesně za půl roku. Starý kontinent se dočká premiéry Evropských her

Baku Crystall Hall | foto: baku2015.com

12 2014
Asijské, Africké či Panamerické hry jsou dávno nedílnou součástí sportovního kalendáře. Evropa žádné takové "své" hry neměla a dušovala se, že je ani nepotřebuje. Jenže to se už brzy změní. Přesně za půl roku, 12. června 2015, budou v azerbajdžánském Baku zahájeny pod patronací Mezinárodního olympijského výboru premiérové Evropské hry.

Azerbajdžánci pojímají sedmnáctidenní akci vpravdě v olympijském duchu, představením supermoderních sportovišť i celkovou organizací chtějí navýšit své šance na přidělení olympijských her v budoucnu. Předpokládají start 6000 sportovců z 50 zemí, kteří se utkají v 253 soutěžích ve 20 sportech. S organizací bude vypomáhat 12 tisíc dobrovolníků.

„Půjde o sportovní podívanou se vším, co k ní patří. S ceremoniály, kvalitně připravenými sportovišti a v první řadě špičkovými soutěžemi. Pro některé sporty a disciplíny jde navíc o jedinečnou příležitost prezentovat se na mezinárodní scéně,“ vyzdvihl záměr her předseda ČOV Jiří Kejval.

Program Evropských her není totožný s tím, který nabízejí olympijské hry. Některé sporty vzhledem k nabité termínovce v Baku zcela chybějí, například veslování, moderní pětiboj, fotbal, házená, nebo tenis.

Jiné sporty zvolily netradiční pojetí. Namísto klasického basketbalu se uskuteční turnaj v basketbalu 3x3. „Očekáváme zviditelnění této disciplíny, což pomůže k jejímu budoucímu zařazení do programu olympijských her,“ říká Michal Konečný, generální sekretář České basketbalové federace.

V programu her se objeví rovněž další odvětví, které na „klasických“ hrách neuvidíte: zápas sambo, v Azerbájdžánu velmi populární, nebo aerobic, akrobatická gymnastika či plážový fotbal.

Odlišná bude v jednotlivých sportech i konkurence. Zatímco v případě stolních tenistů, střelců či triatlonistů je turnaj v Baku součástí olympijské kvalifikace, v plavání je startovní pole omezené na mládežnické kategorie a atletické soutěže nebudou otevřené, nýbrž půjde o jednu z nižších divizí mistrovství Evropy družstev.

Český olympijský výbor očekává, že do Baku odcestuje 130 až 140 sportovců. Kompletní složení výpravy bude známo koncem dubna. „Netroufnu si v tuto chvíli věštit, kdo by z Čechů mohl v Baku útočit na příčky nejvyšší. Věřím plážovým volejbalistům, judistům, střelcům, cyklistům a samozřejmě kanoistům,“ tvrdí šéf mise Martin Doktor.

Představit by se měly i velké medailové naděje pro Rio, například judista Krpálek, kanoista Dostál, či nejlepší čeští střelci.

„Věříme, že naši kajakáři a kanoisté získají v Baku medaile a prověří tak formu zhruba dva měsíce před přísnou olympijskou kvalifikací, která je potom čeká na mistrovství světa v Miláně,“ říká Pavel Hottmar, reprezentační trenér rychlostní kanoistiky. „Po společenské a poznávací stránce bude tato sportovní událost velmi zajímavá, škoda jen, že sportoviště kanoistiky je tak vzdálené od centra Evropských her.“ Jejich areál bude nejvzdálenější, více než 150 kilometrů od centra her.

Váhu soutěžím v Baku přikládá rovněž František Zálewský z České asociace stolního tenisu: „Evropské hry řadíme vedle mistrovství světa jednotlivců v Číně a mistrovství Evropy v Jekatěrinburgu k nejvýznamnějším událostem roku 2015. Zvlášť když vítěz dvouhry mužů a vítězka dvouhry žen si v Baku zajistí letenku do Rio de Janeira.“

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...Najdete na iDNES.cz