Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baku finišuje první Evropské hry. Vstupné bude za 50 korun i zadarmo

Stavební práce u arény Aquatics Center pro vodní sporty. | foto: Miroslav Němý, MF DNES

19 2015
Baku (Od našeho zpravodaje) - Bude to jedna z největších sportovních akcí roku 2015. Ovšem pořadatelé premiérových Evropských her, které v ázerbájdžánské metropoli Baku začnou 12. června, potřebují k úspěchu dvě věci. „Porazit“ čas, neboť na přípravy měli jen dva a půl roku. A hlavně přesvědčit fanoušky a sportovce, že idea kontinentální olympiády má význam.

Počítadlo ohlašující dny, které zbývají do začátku Evropských her, se objevuje hned u letiště. Pro Ázerbájdžán půjde o velkou, přelomovou událost.

„Pokud budou uvedeny v platnost všechny předjednané smlouvy, měly by Evropské hry v televizi oslovit až miliardu domácnosti na celé planetě,“ říká šéf organizátorů Simon Clegg, jenž stál za úspěchem londýnské olympiády.

Jedním z cílů, jak dosáhnout úspěchu premiéry Evropských her, má být velmi vstřícná cenová politika. „Chceme udělat maximum pro to, aby tribuny nezůstaly prázdné,“ vysvětluje Clegg - a tomu odpovídá finanční nenáročnost. Kromě zahajovacího a závěrečného ceremoniálu stojí vstupenky v rozmezí od 2 do 5 ázerbájdžánských manatů, tedy přibližně 50 až 125 korun.

Pro mládež do 16 let, která přijde v doprovodu rodičů, je navíc vstup zdarma.

Fotogalerie

Sázka na minimální náklady na vstupné patří k jedněm z řady nápadů, které přicházejí od lidí, již mají velké mezinárodní zkušenosti s pořádáním sportovních akcí. Organizační tým pro Evropské hry těží především z těch, co se podíleli na úspěchu londýnské olympiády.

„Je to takový Dream Team,“ usmívá se James Macleod, šéf sportovních operací. „Máme tu pracovníky se zkušenostmi z her v Soči, Londýně, Vancouveru, Pekingu, Aténách... Tvoříme velmi zajímavý mix. Od místního ministerstva to byl docela odvážný krok, protože takové množství cizinců se dá samozřejmě v případě neúspěchu vždycky snadno napadnout.“

Na variantu, že by akce v Baku neměla uspět, ale v Ázerbájdžánu vůbec nemyslí. Pro zemi to má být prezentace její rostoucí síly, díky penězům z ropy ušla za poslední čtvrtstoletí úctyhodný vývoj a ekonomicky se stává lídrem regionu; stinnou stránkou je kritika od humanitárních organizací za nedodržování lidských práv.

Ale zpět ke sportu: na Evropských hrách se bude soutěžit ve 20 disciplínách, celkem 16 jich je olympijských a zbytek tvoří experimentální uvedení plážového fotbalu, basketbalu tří proti třem a bojových umění samba a karate.

„Žádné prize money dávat nebudeme. Chceme sázet na olympijský klíč - na to, že si na Evropské hry budou sportovci jezdit pro medaili. Že cenný kov z Evropských her bude mít důležité místo v jejich životopisu,“ říká Macleod.

Čtěte v páteční MF DNES: Velká reportáž, jak se Baku chystá na premiérový ročník Evropských her.

A budoucnost projektu? V Baku organizátoři tvrdili, že pořadatel příštích Evropských her v roce 2019 by měl být znám už do konce dubna. Dostal by tak mnohem víc času než Baku (to vše musí zvládnout za dva a půl roku).

A ten by se hodil hlavně při vyjednávání s jednotlivými sporty. Nyní do Ázerbájdžánu zamíří například jen třetí divize atletiky a plavci do osmnácti let.

„Věřím, že děláme kroky dobrým směrem,“ uvedl Macleod a jeho šéf Simon Clegg dodává: „Na to, že jsme ještě ještě v prosinci 2012 neměli žádnou zajištěnou disciplínu a teď se jich v Baku představí dvacet, jsme ušli ohromnou cestu. Ale pořád nás ještě před hrami čeká hodně práce.“

Vzkaz Christiana Karembeu, patrona plážového fotbalu, českým fandům:Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Evropské hry 2015, Baku

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Historicky první Evropské hry pořádalo od 12. do 28. června 2015 Baku v Ázerbájdžánu.

Doktor o Evropských hrách: Baku to zvládlo skvěle. Jen tak mít i zlato

Momentka z atletických soutěží na Evropských hrách v Baku.

Baku (Od našeho zpravodaje) Poprvé v historii se konaly Evropské hry, kontinent poprvé získal svou „malou olympiádu“. Češi v...

Hladíková: V závěru se mi klepaly ruce. Tahle medaile je pro mě nejvíc

Česká závodnice Aneta Hladíková vybojovala na Evropských hrách bronzovou...

Baku (Od našeho zpravodaje) Smála se a s bronzem na krku líčila: „Je fakt těžký. Myslím, že má aspoň kilo.“ Medaile z...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz