Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropské hry se blíží. V Baku si nanečisto zkusíme Rio, říká Doktor

Čtyřkajak Havel, Trefil, Dostál, Štěrba bude na Evropských hrách patřit k českým medailovým kandidátům. | foto: ČTK

23 2015
Přesně za tři týdny čeští sportovci zahájí akci, která je stále velkou neznámou. V pátek 12. června v ázerbájdžánském Baku začnou slavnostním ceremoniálem historicky první Evropské hry a od následující soboty se bude poprvé bojovat o „evropské medaile“.

Zase prožívá hektické dny, ladí detaily pro víc než dvousetčlennou výpravu. Jak to? Vždyť je lichý rok - tedy žádná olympiáda. „Ovšem přípravy jsou těm olympijským velice podobné,“ říká sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

Na řadě nejsou nyní hry letní ani zimní, nýbrž Evropské. Na experiment beroucí si inspiraci z událostí typu Asijských her či Her Commonwealthu už dychtivě čeká ázerbájdžánské Baku. Ropná země hodlá ohromit a uspořádat opravdovou „kontinentální olympiádu“ se vším všudy - včetně honosného Národního stadionu pro slavnostní zahájení i zakončení.

Na něm v pátek 12. června akce odstartuje a od soboty za tři týdny se u Kaspického moře bude bojovat o první medaile z Evropských her.

Evropské hry v Baku a české medailové šance

Kdo z Čechů může uspět na premiéře akce, již od 12. do 28. června hostí metropole Ázerbájdžánu? „Medaile se odhadují dost těžko. Nevíme, co přesně čekat. Ale pár jich být může, tým je silný,“ věří sportovní ředitel ČOV Martin Doktor. V laufu jsou dlouhodobě kanoisté, hlavně talent Fuksa či čtyřkajak (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba). „V posledních letech pravidelně sbírají cenné kovy na světových i evropských šampionátech,“ říká Doktor. Ve výpravě jsou i olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý či ve stejné disciplíně MTB Tereza Huříková. I bez Kateřiny Emmons chtějí medaile atakovat střelci. A další? Třeba judistický silák Lukáš Krpálek či mladý šermíř Alexander Choupenitch, nedávno druhý na Grand Prix v Šanghaji.

Češi vše berou vážně. Byť nakonec neodletí střelkyně Kateřina Emmons ani se mezi cyklistkami neobjeví Martina Sáblíková, seznam hvězd vypadá dobře i tak. Nejspíš proto, že z Baku do Ria je to sice enormně daleko na mapě, avšak rozmezí jednoho roku už je ve sportovním životě krátké. Pro mnohé to je vhodný test.

„Neříkal bych tomu generálka, ale velice dobrá zkušenost. Půjde o multisportovní soutěž v olympijském duchu s olympijskou vesnicí, se vším všudy. Každý si může nanečisto zkusit, jak vypadá atmosféra a všechno okolo,“ líčí Doktor.

Kromě jmen bude reprezentativní i rozsah výpravy. „Skoro jako v Londýně,“ říká Doktor; do Ázerbájdžánu míří 132 sportovců a 69 členů doprovodu. Srovnání s hrami v Anglii brání snad jen to, že nyní bude česká výprava rozdělena, neboť kanoisty čekají závody v Mingačeviru, kam je to z Baku přes 270 kilometrů.

Proto takřka olympijská hektika. Ve čtvrtek Češi podepisovali finální čísla: „Od sportovců se odvíjejí veškerá další privilegia - kolik máme doprovodu, kolik dostaneme medicínských prostor či karet na auta. Přípravy se pak ještě budou zhušťovat s blížícím se odletem.“

V Baku by organizátoři chtěli nastartovat tradici, která by přesvědčila sportovní federace, aby v roce Evropských her ustupovaly a mistrovství Evropy se odehrávala na nich; letos to tak v Baku mají judisté.

„Na jednu stranu je to dobrá myšlenka, na druhou stranu je podle mě v některých případech neproveditelná,“ hodnotí Doktor. Také proto přijedou do Baku atleti a plavci v hodně neelitním složení: „U disciplín, ve kterých je ME komerčně úspěšná akce, asi těžko někdo svoji nosnou slepici předá někomu jinému.“

Navíc další pořadatel Evropských her, jímž bude v roce 2019 Nizozemsko, hodlá koncept poupravit. „Pokud to bude tak, jak nám nastínili, nepůjde o žádnou generálku na olympiádu, ale o soubor soutěží a lidí rozházených po celé zemi. Žádná vesnice pro sportovce, nic podobného,“ dodává sportovní ředitel českých olympioniků.

To je však až moc vzdálená budoucnost. Zpět tedy k Baku. Před každou olympiádou k Martinu Doktorovi či k jeho předchůdcům míří dotaz na medailový odhad. „Teď jich může být podle síly týmu docela dost, ale taky nemusí. Je to sport. Když mě nikdo nenutí, radši neodhaduji,“ usměje se.

A neodhadnutelná je stále i budoucnost celého projektu, který za tři týdny velkolepě odstartuje.Témata: Evropské hry

Další z rubriky

Doktor o Evropských hrách: Baku to zvládlo skvěle. Jen tak mít i zlato

Momentka z atletických soutěží na Evropských hrách v Baku.

Baku (Od našeho zpravodaje) Poprvé v historii se konaly Evropské hry, kontinent poprvé získal svou „malou olympiádu“. Češi v...

V Baku byly slavnostně zakončeny premiérové Evropské hry

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Šestnáct dnů trvající zápolení na premiérových Evropských hrách v Baku skončilo. Tečku udělalo...

Bikrosařka Hladíková si odveze z Baku bronz, družstvo judistů neuspělo

Momentka ze závodu BMX žen.

Česká reprezentantka v bikrosu Aneta Hladíková vybojovala na Evropských hrách v Baku bronzovou...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz