Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kaňková vyhrála mládežnickou olympiádu: Jednou chci zlato z té velké

Česká tenistka Lucie Kaňková se chlubí zlatou medailí z Evropského olympijského festivalu mládeže. | foto: Český olympijský výbor

2 2015
Už při odletu do Gruzie věřila mladá česká tenistka Lucie Kaňková, že získá zlato. A povedlo se! Na Evropském olympijském festivalu mládeže zajistila triumfem ve dvouhře první zlatou medaili pro Česko. Ve finále dívčích dvouher si poradila s ruskou soupeřkou Tajsijí Pačkaljovovou ve dvou setech a splnila si malý olympijský sen.

„Na tohle budu vzpomínat dlouho, je to úžasné,“ zářila patnáctiletá hráčka po slavnostním ceremoniálu, kde českou-ruskou finálovou dvojici doplnila tenistka z Rumunska.

Medailová bilance

Česká výprava získala na Evropském olympijském festivalu mládeže sedm medailí, kromě Kaňková vyhrály zlaté i basketbalistky. Mladí sportovci pak vybojovali ještě dvě stříbra a tři bronzy.

První nasazená hráčka v semifinále i finále ovládla ve dvou setech 6:4, 6:3. Ovšem hladce se turnaj nevyvíjel.

„Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na zdejší tvrdý povrch. Hlavně v osmifinále jsem měla proti domácí tenistce Shanidzeové problémy, ve čtvrtfinále jsem pak od Švýcarky Waltertové dostala v jednom setu kanára,“ vzpomíná Kaňková.

Celý turnaj v Tbilisi provázely vysoké teploty, které na betonových tenisových kurtech během zápasů šplhaly až k šedesáti stupňům. „Zvyklá na to nejsem, ale vypořádala jsem se s tím asi dobře,“ směje se nadějná tenistka.

Hned po finále, v němž měla mladá česká blondýnka na tribuně slušnou podporu od fanoušků, se k vítězce olympijského tenisového turnaje seběhli první gratulanti s žádostmi o autogramy i fotografie: „Je to příjemné. Už jsem to zažila na nějakých větších turnajích. Snad to bude pokračovat.“

Kaňková patří mezi další naději českého ženského tenisu. „Jednou chci vyhrát i dospělou olympiádu,“ říká jasně. Pak by samozřejmě žádostí o podpisy a společné snímky spojené se slávou přibývaly.

Evropský olympijský festival mládeže, jakási mládežnická olympiáda je pro sportovce od 14 do 18 let poznat olympijskou atmosféru, ačkoliv už někteří z nich zažili mezinárodní konfrontaci, pro mnohé z nich jde o první velké závody v konkurenci vrstevníků ze zahraničí.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze