Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Exkluzivní olympijský kalendář vydražen za 50 tisíc

Kalendář ČOV: Dana a Emil Zátopkovi – Melbourne 1956 | foto: Karel Novák (c) ČOV

24 2008
Praha - Portál iDNES.cz vydražil exkluzivní kalendář Českého olympijského výboru, jenž zachycuje hvězdy československého sportu z 50. a 60. let. Dobročinná akce, která probíhala až do 17 hodin, vynesla nakonec částku 50 tisíc korun. Nový majitel kalendáře si nepřál uvést jméno, ale redakce jeho totožnost zná.

"Poslední půlhodinu už jsem průběh dražby pozorně sledoval, aby mě někdo nepřeskočil," líčí čtenář z jižní Moravy.

Jednoho soupeře skutečně měl a vítěznou částku přihodil jen necelé dvě minuty před plánovaným koncem dražby. "Je to pro mě a mého kamaráda, který je teď zrovna v zahraničí. Kalendář budeme mít napůl."

Výtěžek aukce, jež se uskutečnila ve spolupráci s Klubem olympioniků, poputuje bývalým slavným sportovcům, kteří se ocitli v životní nouzi. Česká nadace sportovní reprezentace pečuje například o někdejšího skvělého hokejistu Františka Tikala. O jeho osudu čtěte ZDE.

Částku v plné výši předají nadaci noví majitelé kalendáře, iDNES.cz dražbu pouze zprostředkoval.

"Kamarád i já jsme hodně sportovali, hráli jsme fotbal, ke sportu máme pořád blízko. A když pak vidíte v televizi, jak smutně skončili někteří slavní čeští sportovci, rádi jsme pomohli. Navíc jsem ten kalendář chtěl i kvůli autorovi, moje maminka byla také fotografka."

Autorem snímků je Karel Novák, legenda české sportovní fotografie. Kalendář, který byl vytištěn v limitovaném nákladu pouhých 100 kusů a tato aukce skýtala pro veřejnost poslední možnost, jak ho získat, podepsal.

Bohužel se však jeho slavnostního vydání nedožil. V pátek 16. listopadu 2007 zemřel ve věku nedožitých osmdesáti dvou let.

Kalendář na výjimečných černobílých fotografiích připomíná největší úspěchy československých sportovců z období padesátých a šedesátých let.

Najdete v něm skupinové foto olympioniků na lodi Gruzia při návratu domů z Melbourne v roce 1956, fenomenální gymnastku Věru Čáslavskou při vystoupení na olympijských hrách v Tokiu 1964 nebo Milenu Duchkovou před skokem do vody v Mexiku 1968. Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii ZDE.

V loňském prosinci vydražil iDNES.cz ve prospěch brněnského onkologického ústavu kalendář Pirelli. Za snímky světových modelek získal 171 tisíc korun, za něž se zaplatil speciální mikroskop - podrobnosti ZDE.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze