Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exoti na olympiádě v Soči. Marketingový tah i splněné dětské sny

BRUNO BANANI. Olympionika z ostrova Tonga čeká premiéra na zimních hrách. | foto: AP

7 2014
SOči (Od naší zpravodajky) - Reklamní odborníci by tu sumu možná uměli spočítat. Svět by nad ní asi žasl. Některé věci jsou totiž opravdu "k nezaplacení". Příklad? Premiérový start olympionika z ostrova Tonga v jižním Pacifiku na zimních hrách. Vždyť na saních se ledovým korytem rozjede - Bruno Banani. Zní vám to povědomě?

Stejně se jmenuje německá značka luxusního spodního prádla a kosmetiky. Ani pět kruhů jí neodolalo. Stačil jednoduchý marketingový trik. Než ho odhalila média, byl příběh sáňkaře Bananiho ukázkovou srdceryvnou story sportovních exotů.

Příběhem o tom, jak se mladík z ostrovního království v touze splnit sen princezny jménem Salote Mafile’o Pilolevu Tuita přihlásil k experimentu. Přála si vidět závodit na sněhu a ledu i jejich reprezentanta, tak to chtěl splnit.

Němci, sáňkařská velmoc, ve snaze objevit talenty uspořádali výběrový kemp v exotické zemi. Fyzickými parametry předčil student IT technologií  kolegy. Opustil rodnou kokosovou farmu a odjel do Německa. Tamní sáňkařští experti mají zkušeností na rozdávání, závodníci pod žlutočernočervenou vlajkou získali sáňkařskou medaili na každé zimní olympiádě! Vycepují však z talentovaného studenta z tropického ostrova sáňkaře, který bude závodit pod pěti kruhy?

Projekt Vancouver jim nevyšel, Bananiho olympijská premiéra se uskuteční "až" v Soči. Aura výjimečnosti jí v něčem bude scházet. V mezidobí se totiž provalil i trochu jiný příběh "kluka z ostrova" – ten byznysový. Časopis Der Spiegel přinesl před dvěma lety odhalení: sáňkař Bruno Banani je ve skutečnosti prostě marketingová značka.

Jeho exotický původ popřít nelze. Ale otec kokosovou farmu nemá. A po narození se jmenoval Fuahea Semi. Nové jméno mu do pasu zapsali coby součást smlouvy s německou módní firmou. "Tohle už je příliš," nechal se před časem slyšet i současný šéf MOV Thomas Bach. Kritice navzdory se Banani v sobotu rozjede ke svým prvním dvěma olympijským jízdám.

BRUNO BANANI. Olympionika z ostrova Tonga čeká premiéra na zimních hrách.

BRUNO BANANI. Olympionika z ostrova Tonga čeká premiéra na zimních hrách.

Manželé di Silvestri. Rekreační běžkaři reprezentují karibský ostrůvek.

Manželé di Silvestri. Rekreační běžkaři reprezentují karibský ostrůvek.

Vanessa Mae. Houslistka bude v Soči lyžovat jako Vanessa Vanakornová

Vanessa Mae. Houslistka bude v Soči lyžovat jako Vanessa Vanakornová

Winston Watts už jich má na kontě několik. Jamajští bobisté na zimních hrách, to totiž není jen film Kokosy na sněhu, ale i realita v Soči... A čtvrtý start 47letého pilota z Karibiku.

V Rusku přitom také bude mít exkluzivní premiéru. "Na předešlých hrách udělali chybu v mém příjmení," směje se. V Lillehammeru, Naganu a Salt Lake City startoval jako Watt...

U pobřeží Černého moře Watts opět vtipkoval. I o možném bobovém angažmá superrychlého krajana Usaina Bolta. "On je hodně vytížený člověk - mé číslo asi nemá. Byl by dobrý pilot, jenže nemá rád zimu. Umíte si to představit? Já silný a on rychlý... To by byla kombinace!"

Pozorností by jistě zastínil i příběh Vanessy Mae. Světoznámou britskou houslistku čeká pod příjmením Vanakornová premiérový olympijský souboj se slalomovými tyčemi - pod vlajkou Thajska.

V další "exhibici" se na svazích předvede také  "nejzajímavější olympionik světa", jak televizní stanice NBC označila Hubertuse von Hohenloheho.

Latinskoamerické kořeny, šlechtický původ, rodinný byznys v automobilovém průmyslu, bratr, který mu před lety zemřel ve vězení v Bangkoku. A navrch šestý start pod pěti kruhy. V 55 letech a kombinéze s mexickými vzory.

Mnohem decentnější oblékne na běžky nevšední pár z ostrova Dominika. Garyho di Silvestriho zná svět financí jako úspěšného byznysmena. Díky charitativní činnosti, které se věnuje s manželkou, rodilou Italkou Angelicou, vyrostla na malém ostrově nemocnice. Odměna? Souostroví z Malých Antil udělilo oběma státní občanství.

A rekreační lyžaři si rázem splnili sportovní sen - na tratích v areálu Laura se poměří s běžci na lyžích. Di Silvestriho čeká i souboj s Dachhirim Sherpou,  44letým vytrvalcem z Nepálu.  Ač se k lyžování dostal teprve ve 33 letech a jeho styl je poměrně nezaměnitelný, ani v Turíně 2006, ani ve Vancouveru 2010 nefinišoval jako poslední...

"Teď je šance, že poslední opravdu skončím," citovala ho BBC. "Umístění ale není důležité, rozhodující je touha v mém srdci."

Bronzový snowboardista z loňského MS Vice Wild má v paralelním slalomu výrazně vyšší ambice než nepálský běžec. A do statistik se zapíše jako "trochu jiný exot" než jeho výše uvedení kolegové.

Když Wild vyrazí na trať paralelního slalomu, stane se prvním zimním olympionikem, narozeným v USA, který nastoupí pod pěti kruhy pod hlavičkou Ruska...Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze