Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Plavecké exotky si po životním výkonu oddechly: Je to za námi

plavkyně Masempe Theková z Lesotha | foto: Profimedia.cz

4 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Na medaile to ještě nebylo. Kdo by to taky v Londýně od olympijských debutantek čekal. Útěchou tak pro trio afrických plavkyň musí být nové osobní rekordy, každá se zlepšila o minimálně pět sekund. Přestože přijely v možná životní formě, přestože do závodu daly asi úplně všechno, se reprezentantky Nigeru, Toga a Lesotha poskládaly za sebou na posledních místech výsledků.

Bazén ztichl, když tři exotické plavkyně nastupovaly na startovní bloky a čekaly na signál. Byl to největší okamžik jejich života, něco, o čem snily, na co trénovaly. V jednom případě skoro dva měsíce. Čekala je první rozplavba padesátky volným způsobem.

Ve třetí dráze stála Masempe Theková z Lesotha, která zjistila, že bude v Londýně závodit, teprve v červnu. Vedle napjatě stála Nafissatou Moussa Adamouová, čtrnáctiletá reprezentantka Nigeru s osobním rekordem o sekundu lepším než její soupeřky, čili jasná favoritka. A o kus dál zase Adzo Kpossiová z Toga, ve třinácti letech a šesti měsících nejmladší závodnice těchto her.

Adamouvá zareagovala na startovní povel nejlépe, rychle se však propadla za Kpossiovou, která předvedla kvalitní první pětadvacítku. Thekové trvalo víc než sekundu, než se rozhoupala ke skoku, zdálo se, jako by se jí do vody vůbec nechtělo. A svoji ztrátu už nedokázala smazat.

Daleko před ní se odehrávala bitva dvou teenagerek. Kpossiová i deset metrů od cíle vedla, pak se ale začal projevovat rok tréninku navíc u Adamouové. Ta dohmátla o 36 setin dřív než Kpossiová a ustavila nejlepší čas - 37,29 sekundy.

Takže nějakých čtrnáct sekund za světovým rekordem Němky Steffanové.

Adamouvá se nezastavila u novinářů, odhodlaně kolem nich prošla a zamířila do tréninkového bazénu, aby vyplavala únavu. Měla totiž na mysli, že v ten moment byla nejrychlejší z celého pole 73 závodnic a že by se měla připravovat na semifinále. Bohužel nakonec v rozplavbách obsadila 71. místo, Kpossiová byla hned za ní a Thekové patřilo poslední 73. místo.

plavkyně Adzo Kpossiová z Toga

plavkyně Adzo Kpossiová z Toga

plavkyně Masempe Theková z Lesotha

plavkyně Masempe Theková z Lesotha

Kpossiová se v mix zóně zastavila a překvapivě profesionálním tónem říkala: "Omlouvám se, ale neumím moc anglicky." Jste rozrušená z toho, že jste na olympiádě? ptali se jí. "Ne, ne, ne," tvrdila. "Jsem zvyklá. Loni jsem startovala na mistrovství světa v Šanghaji, nebylo to poprvé, co jsem plavala ve velkém bazénu."

Tou dobou už z bazénu vylézala i Theková, její čas byl jen o deset sekund rychlejší, než jaký umí světová rekordmanka Steffanová na dvojnásobné trati. A pětadvacetiletá olympionička z afrického království hned oznámila, že se závodním plaváním končí.

Přitom celá zem ji podporovala, všichni byli nadšení, že vyšlou na olympiádu svého plavce a deník Lesotho Times dokonce optimisticky psal: "Vyhlížíme olympijskou medaili". List ovšem připomínal i to, že reprezentantka nemá právě závodní váhu, od své poslední mezinárodní soutěže, mistrovství světa loni v září (kde rovněž skončila poslední) pár kilo nabrala.

Ale co měla personální poradkyně dělat, když na trénink měla čas jen ráno před prací. "Je to na nervy," říkala po svém závodě. "Část mého já si přeje dostat se na olympiádu ještě jednou a připravit se pořádně. Ta větší část je ale spíš ráda, že je to za mnou."

Autor:
Grafton Recruitment Praha
Mistr výroby

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze