Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Extrovertní herečku vybrali coby ideální matku českého olympionika

DÍKY, MAMI. Český curler Kryštof Krupanský se na olympiádě mládeže v Innsbrucku může spolehnout na radu a pomoc mámy Lenky. | foto: Tomáš Macek

13 2012
Innsbruck (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Díky, mami. Michael Phelps pronesl tuto větu v Pekingu u olympijského bazénu. Ale tisíce matek, vychovávajících své malé sportovce, ji na olympiádě slyšet nemohou.

Lenka Krupanská, matka juniorského reprezentanta v curlingu, to štěstí má. Spolu s ní i matky z Turecka, Filipín, USA, Německa, celého světa. Jedna z každé země byla nyní pozvána na zimní olympijské hry mládeže do Innsbrucku. Firma Procter&Gamble, partner MOV, jim tu hradí pobyt i salon krásy.

"Máma je pro tuhle roli jak stvořená. Ráda se vystavuje," ujišťuje syn Kryštof Krupanský. S čímž jeho matka souhlasí: "Já jsem totiž extrovert. I kvůli své profesi." Tou je herectví, hraje v představeních pro děti.

Do role vzorové matky českého olympionika se údajně nominovala péči o reprezentační tým, který vozila i na soustředění do Bratislavy, kde bydleli v privátu a vařili si halušky. "Já jsem teď tak trochu máma všech čtyř," povídá. "V autě jsem jim vždycky mentorovala o životě a vztazích. Psychologie, to je moje. Ale vydrželi to.“

Co jim radila? "Třeba že se máme vdát včas, aby kluci nebyli přebraní," říká Zuzana Hrůzová, další z mladých olympioniček.

Curlingu propadla rodina Krupanských po hrách v Turíně 2006. "Táta sledoval všechny přenosy a řekl si: To chci hrát. Nastudoval o něm úplně všechno a pak přivedl do haly v Roztylech i mě," líčí Kryštof Krupanský. Jeho matka setrvává spíše při poradenské roli, po 16 letech nyní oba opět letěli letadlem. "Fanynkou umí být hlučnou," tvrdí syn. A radosti z vítězných zápasů by se tu měla dočkat.

Zatímco hokejisté se na mladou olympiádu ani nenominovali, curling je v Česku na vzestupu a smíšený tým patří k medailovým kandidátům. Však už plánují: "Když tu uspějeme, tak o sobě řekneme, že jsme dobrý, silný, krásný a hrozně skromný."

Pak si slíbí, že se zase sejdou na dospělé olympiádě. Do Soči 2014 to ještě asi nestihnou, tak tedy v Koreji 2018. "Vezmete mě tam taky s sebou?" ptá se paní Krupanská. Ačkoliv... Co když se dívky budou řídit její radou, vdají se a místo na hry půjdou na mateřskou? "To já si ohlídám!"

Akce Díky, mami, bude mezitím pokračovat i na dospělých letních hrách v Londýně. Koho vyberou tam? Paní Synkovou, nebo třeba Kulhavou?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze