Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlato v rozlučkové sezoně. Co si přát víc? jásal cyklistický Spartakus

Švýcarský cyklista Fabian Cancellara zvítězil v olympijské časovce. (10. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Vyhraje Froome, Dumoulin nebo snad Kiryjenka? Ne, Fabian Cancellara nebyl před startem časovky v Riu hlavním favoritem. Ale o to silnější příběh nakonec napsal. V 35 letech, v posledním olympijském závodě kariéry, vyhrál zlato. „Nemám slov,“ vydechl štěstím.

Už před letošní sezonou Cancellara vyhlásil, že bude jeho rozlučková. I kdyby už nic nevyhrál, měl by za sebou výjimečnou kariéru - čtyřikrát se stal v časovce mistrem světa, ovládl sedm etap na Tour, tři na Vueltě, měl olympijské zlato z Pekingu, vyhrál spoustu jarních klasik.

Nic z toho však nemělo být Cancellarovo poslední slovo.

Před startem jeho závěrečné olympijské časovky v životě se mu hlavou honilo tolik věcí. „Posledních 24 hodin bylo nejtěžších,“ přiznal v cíli. Věděl, že klání v Riu bude jeho posledním velkým závodem. Nechtěl se loučit selháním. „Dával jsem si pozor, abych měl správnou masáž, kontroloval jsem vybavení... chtěl jsem, aby vše bylo v pořádku.“

Po večeři vyrazil mezi další švýcarské sportovce, aby rozptýlil hlavu. Aby odvedl myšlenky jinam než k závodu, na kterém mu tak záleželo.

A s takovým přehledem ho ovládl.

Fotogalerie

Na 19,7 kilometrech ještě ztrácel 24 sekund na vedoucího Australana Dennise, ale v cíli byl o 47 sekund první! „V úvodu jsem trochu ztrácel, ale nebyl jsem vystresovaný,“ řekl. „Soustředil jsem se na to, co jsem potřeboval udělat. A sice nejet na začátku moc rychle. Když závodíte přes hodinu, musíte vše dobře vybalancovat,“ řekl muž s přezdívkou Spartakus.

Brazilské Rio skrápěl déšť, když si Cancellara došel pro druhou zlatou medaili v životě. „Věděl jsem, že to bude výjimečný rok, když jsem řekl, že po sezoně skončím. A účastnit se v něm největší sportovní akce světa a získat zlato, na to jsem extrémně hrdý,“ vykládal 35letý Švýcar.

Rozhodnutí o konci kariéry ale prý nepřehodnotí. Tím spíš, že se mu povedlo rozloučit na vrcholu. Neupřesnil však, zdali ještě do nějakého závodu nastoupí. „Zeptejte se zítra. Teď si to chci jen užít,“ prohlásil.

Na tiskovou konferenci přišel zabalený do švýcarské vlajky, při odchodu ho vyprovázel potlesk. „Měl jsem úžasnou kariéru. A zakončit ji takto... Co si přát víc,“ pronesl.

Tak odchází cyklistický král.Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...Najdete na iDNES.cz