Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

VIDEO: Nesehnali jsme vstupenky, fandíme v parku

4 2012
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - Zájem o londýnskou olympiádu je obrovský. Do britské metropole přijeli sportovní fandové z celého světa, ale počet lístků nestačí pokrýt poptávku a to hlavně v samotné Velké Británii.

Henman Hill

Specifická fan zóna je k vidění ve Wimbledonu. Od dob britského tenisty Tima Henmana se lidé naučili chodit k velkoplošné obrazovce u kurtu číslo 1. Ti, co se nedostanou na centrální dvorec, tak mohou fandit přímo ve wimbledonském areálu a zažít tu pravou sportovní atmosféru.

Britové ale našli řešení. V centru Londýna vytvořili obří fanzóny, kam má přístup úplně každý. Pojmou desítky tisíc fanoušků a nabízejí přenosy téměř ze všech sportovišť na obří obrazovky.

"Jdu sem kvůli atmosféře," říká mladinká Jane před vstupem do fanzóny v Hyde Parku. "Sestra se na hry přihlásila jako dobrovolnice a pomáhá přímo v olympijském parku. Já jsem zaváhala a lístky na můj oblíbený basketbal jsou vyprodané. Proto jsem přišla sem."

Fanoušci přiznávají, že do fanzóny přicházejí hlavně kvůli atmosféře.

"Jasně že bych mohl zůstat doma u televize. Asi bych z toho měl víc," přiznává pětašedesátiletý Robert z londýnského Soha. "Ale to není ono. Na stadionu nebo tady se fandí. A když jsem nesehnal lístky do olympijského parku, jdu sem. Křičet by mi doma asi nedovolili."

Fotogalerie

Největší fanzóna vyrostla v Hyde Parku nedaleko tzv. "Speakers ́ Corner", tedy místa, kde si každý Brit může říkat, co chce. Do ohrazeného areálu vás nepustí s fotoaparátem nebo kamerou, ale ani se psem, vlastním jídlem nebo nápoji. Nesmíte mít u sebe zbraň ani třeba deštník. Povolená je pláštěnka.

Za to vám pořadatelé nabídnou pět obrovských obrazovek s přímými přenosy z nejsledovanějších sportů.

Do Hyde parku zároveň dorazí jen s několikadenním zpožděním všichni britští olympijští medailisté a podělí se s návštěvníky o své dojmy. Organizátoři připravili v Hyde Parku i doprovodný program. Stihla už vystoupit kapela Duran Duran a zazpívá i skupina Blur.

Speakers' Corner

Jde o místo na kraji Hyde Parku, kde se mohou lidé svobodně vyjadřovat na jakékoli téma. Tradice svobodných projevů začíná ve Speakers ́ Corner roku 1872. Od té doby si tam každý může vykládat libovolnou svatokrádež nebo světonázor, aniž by za to byl popotahován úřady.

Druhou fan zónou je Victoria park ve čtvrti Old Ford. Nachází se nedaleko olympijského parku ve Statfordu.

Je sice menší než ta v Hyde Parku, ale jako bonus nabízí unikátní obří obrazovku o rozměrech 70 metrů čtverečních.

"Je pravda, že jsme si zatím jako Britové moc nezajásali," uzavírá Janina kamarádka Annette. "Ale olympiáda ještě nekončí. Vše teprve přijde."

Najdete na iDNES.czmobilní verze